دارایی‌های ایران از کره جنوبی به کجا منتقل شد؟

© Fotolia / Curioso Photographyایران
ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 21.08.2023
Telegram
کارشناس: متاسفانه نزدیک به ۷ میلیارد دلار از منابع ارزی کشورمان طی سال‌های پایانی دهه ۹۰ بصورت وون به بانک‌های کره جنوبی واریز شده بود.
به گزارش اسپوتنیک، خبرگزاری "یونهاپ اینفومکس" با اشاره به یک منبع آگاه در بازار ارزی، اعلام کرد که بانک مرکزی سوئیس قصد دارد شش میلیارد دلار دارایی ایران را از وون به دلار و سپس به یورو تبدیل کند و ظرف مدت پنج هفته آینده، روزانه حدود ۳۰۰ میلیارد وون (۲۲۳.۸۵ میلیون دلار) تا ۴۰۰ میلیارد وون را تبدیل خواهد کرد.
علاوه برآن، به گزارش "ایسنا"، رئیس کل بانک مرکزی ایران هفته گذشته در صفحه شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی گفته بود: متاسفانه نزدیک به ۷ میلیارد دلار از منابع ارزی ایران طی سال‌های پایانی دهه ۹۰ بصورت وون (واحد پول ملی کره جنوبی) به بانک‌های کره جنوبی واریز شده بود و به آن هم، هیچ سودی تعلق نمی‌گرفت. حتی در طی این سال‌ها نیز به دلیل کاهش برابری وون به دلار، نزدیک به یک میلیارد دلار آن با کاهش ارزش برابری مواجه شد.
وزارت امور خارجه ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 14.08.2023
اظهارات کنعانی در خصوص آزادسازی منابع ارزی ایران در کره جنوبی
اما با پیگیری‌های فنی و دیپلماسی موفق، تمام منابع ارزی توقیف شده ایران در کره جنوبی آزاد و هزینه‌های تبدیل ارز آن از وون به یورو نیز توسط کشور ثالت پذیرفته شد.
وی عنوان کرده بود که به زودی تمامی این منابع یورویی به حساب‌های شش بانک ایرانی در قطر واریز و به صورت پرداخت بانکی جهت خرید کالاهای غیرتحریمی استفاده می‌شود. مابقی این منابع هم در صورت سپرده، مشمول دریافت سود بانکی خواهد شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала