جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا مدعی داشتن مبانی قانوی برای مداخله نظامی در نیجر شد

© AP Photo / REBECCA BLACKWELLNigerien soldiers (File)
Nigerien soldiers (File) - اسپوتنیک ایران  , 1920, 12.08.2023
Telegram
یک مقام جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا مدعی شد که این سازمان برای مداخله نظامی در نیجر نیازی به مجوز شورای امنیت سازمان ملل متحد ندارد.
به گزارش اسپوتنیک، یک خبرگزاری اعلام کرده است که مجلس جامعه اقتصادی غرب آفریقا(ECOWAS) قصد دارد تا هیاتی را برای مذاکره با رهبران شورشی در نیجر اعزام نماید.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامی در این سازمان که نام وی فاش نشده است، خبر می دهد: "پارلمان ECOWAS قصد دارد کمیته ای را برای دیدار با رهبران کودتا به نیجر اعزام نماید".

از سوی دیگر شبکه تلویزیونی الجزیره به نقل از عبدالفتاح موساها کمیسار امور سیاسی، صلح و امنیت جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا نقل می کند که اعضای این جامعه مبانی قانونی برای مداخله نظامی در نیجر را دارند.

وی مدعی شده است: " ECOWAS مبانی قانونی برای دخالت در نیجر را دارد و نیازی به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد ندارد".

موساها علاوه بر این اعلام کرده است که این نهاد پیشتر به سازمان ملل متحد در ممورد اقدامات خود بعد از کودتای نظامی در نیجر اطلاع رسانی کرده است.
به گفته وی، رهبران نظامی در نیجر از گنار گذشتن بازوم تنها به این دلیل حمایت کرده اند که از خونریزی اجتناب نمایند. در عین حال وی افزود که نیجر تا کنون یک اتفاق نظر اجتماعی در مورد حمایت از شورشیان وجود ندارد.
پیشتر شبکه تلویزیونی العربیه به نقل از منابعی اعلام کرده بود که نشست روسای ستاد های مشترک کشورهای عضو این جامعه اقتصادی در مورد شرایط در نیجر بدلیل عدم آمادگی نظامیان، به زمان دیگری موکول شد.
Nigerien gendarmes provide security in Niamey, Niger, Saturday, July 29, 2023.  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 11.08.2023
وزارت خارجه روسیه: مداخله نظامی در نیجر منجر به درگیری خواهد شد
روز پنجشنبه در ابوجا نشست فوق العاده ECOWAS در مورد شرایط در نیجر برگزار شد. بنا بر اخبار منتشر شده، این سازمان به کمیته روسای ستاد های مشترک دفاعی دستور فعال سازی نیروهای ذخیره برای بازگرداندن نظم قانون اساسی در نیجر را داده است. اندکی پس از آن الاسان اوتارا رئیس جمهور ساحل عاج اعلام کرد که جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا از آغاز هر چه سریعتر عملیات برای مداخله نظامی در نیجر حمایت کرده است.
در اواخر ماه ژوئیه نظامیان در نیجر در تلویزیون دولتی کنار گذاشتن محمد بازوم رئیس جمهور از قدرت را اعلام کردند. رهبران اکثر کشورهای غربی و سازمان منطقه ای ECOWAS این اقدام را محکوم نمودند. اندکی بعد و در اوایل ماه آگوست اعضای ECOWAS نقشه خود در صورت مداخله نظامی در نیجر را به تصویب رساندند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала