گزارش و تحلیل

وقتی طرف مقابل 400 میلیون دلار برای تبلیغات رسانه خرج می کند

© Fotolia / Maxoidosوقتی طرف مقابل 400 میلیون دلار برای تبلیغات رسانه خرج می کند
وقتی طرف مقابل 400 میلیون دلار برای تبلیغات رسانه خرج می کند - اسپوتنیک ایران  , 1920, 07.08.2023
Telegram
مناسبت روز خبرنگار است و یاد شهید محمود صارمی که چند سالی با هم در خبرگزاری جمهوری اسلامی همکار و دوست بودیم گرامی باد.
اخیرا جناب آقای مخبر معاون محترم رئیس جمهوری اسلامی ایران در اظهاراتی اعلام کردند که آمریکایی ها چیزی حدود 400 میلیون دلار برای تبلیغ علیه ایران درحوادث اخیر هزینه کرده اند.
توجه داشته باشید این هزینه فقط هزینه ای است که آمریکایی ها طی یک دوره کمتر از یک سال علیه ایران و آن هم فقط در بعد جنگ رسانه ای انجام داده اند.
اگر هزینه هایی که دیگر دشمنان ایران انجام داده اند را محاسبه کنید می توان تصور کرد که صورت حساب سر به فلک می کشد و چند برابر این مبلغ است و همچنین بسیاری از این هزینه ها به همین نسبت چندین سال است انجام می شود.
البته کارشناسان رسانه سالها است که درباره این مساله صحبت می کنند و اخطار می دهند که جنگ رسانه ای بسیار خطرناک تر از جنگ های دیگر است ولی متاسفانه گوش بسیاری از تصمیم گیران در این زمینه بسته است.
زمان جنگ سرد شوروی سابق با جنگ نظامی از هم نپاشید بلکه با جنگ اقتصادی و رسانه ای فروپاشید، به یکباره بیدار شدند و دیدند کل بلوک شرق در حال فروپاشی است و کشورهایی که روزی روزگاری در پیمان وارسو متحدین شوروی به حساب می آمدند به یکباره رفتند به سمت پیمان ناتو و حتی شهروندان کشورهایی که روزی جزو اتحاد جماهیر شوروی بودند تحت تاثیر جنگ روانی و رسانه ای غرب قرار گرفتند.
عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات - اسپوتنیک ایران  , 1920, 26.07.2023
زارع‌پور: از پلتفرم‌های خارجی درصورت پذیرش قواعد ایران استقبال می‌کنیم
ساده پنداشتن جنگ رسانه ای که در پی آن جنگ اقتصادی و جنگ روانی بود دلیل اصلی فروپاشی شوروی به حساب می آید.
نیاز نیست که بخواهیم دلیل و سند و مدرک بیاوریم تا اثبات کنیم که موازنه قدرت در جنگ رسانه ای میان ایران و دشمنانش چه قدر است.
دلیل اش هم پر واضح است، این طرف در جنگ رسانه ای سربازهایی را به میدان می فرستند که بدون اسلحه باید بروند با تانک و توپخانه و هواپیما و... دشمن، البته تشبیه در بعد رسانه ای، بجنگند، تکلیف از قبل مشخص است.
کشور کوچک قطر روزی روزگاری، قبل از اینکه منابع گازی در آن کشف شود، اوضاع اقتصادی خوبی نداشت اما همین که اوضاع اقتصادی اش شروع شد خوب شدن اولین کاری که کرد سرمایه گذاری روی ایجاد یک رسانه بسیار قدرتمند بود.
دلیل اش هم این بود که امیر قطر متوجه بود با دشمنان مختلف محاصره شده و اگر قدرت رسانه ای نداشته باشد قطر را قورت می دهند.
می بینیم که وقتی که کشورهایی که امروزه عنوان برادران قطر بر خود گذاشته اند، قطر را محاصره کردند یکی از شرط هایشان تعطیلی شبکه تلوزیونی الجزیره برای خلع سلاح کردن این کشور بود.
قطر هم رفت به جای یک رسانه چند تای دیگر ایجاد کرد تا در بعد رسانه ای بتواند با آنها به مقابله بپردازد و در نهایت در جنگ رسانه ای توانست با آنها مقابله کند و کاری کند که فضای جهانی در کنار قطر قرار گیرد.
اصلی ترین رکن در زمینه جنگ رسانه ای این است که کشور هم روی بعد رسانه ای خود هزینه کند هم اینکه از افراد خبره استفاده کند.
وقتی هم درباره جنگ رسانه ای صحبت می کنیم امروزه روی دو بعد باید صحبت کنیم یکی بعد داخلی و دیگری بعد بین المللی.
دشمن با استفاده از افرادی که به زبان فارسی صحبت می کنند وجذب بسیاری از نیروهای خبره موفق شده امروزه فضای رسانه ای داخل کشور را در دست بگیرد، این در حالی است که هیچ کشوری در جهان اجازه نمی دهد چنین فضایی برای دشمن باز شود و همه تلاش خود را انجام می دهند تا مخاطبین داخلی خود را به هر هزینه ای شده جذب کند.
همچنین در زمینه فضاسازی بین المللی دشمن موفق شده که فضایی بسیار سنگین بر علیه جمهوری اسلامی ایران ایجاد کند به گونه ای که ذهن بخش عمده ای از مردم جهان امروزه بر علیه ایران شده و اگر روزی روزگاری هر بلایی سر ایرانی ها بیاورند کسی به آنها معترض نمی شود.
اصلی ترین دلیل هم این است که ما در جنگ رسانه ای خودمان چه در داخل کشور چه در خارج کشور کار را به افراد آماتور سپرده ایم در حالی که طرف مقابل ما کار را به افراد حرفه ای سپرده است.
بی دلیل نیست که رسانه های موفق در زمینه جذب نیروهای خبره و توانمند با هم در رقابت می باشند و مبالغ نجومی را به خبرنگاران و مجریان وکارشناسان خود پرداخت می کنند، چون آنها به خوبی می دانند آن خبرنگار و آن مجری و آن کارشناس صدها برابر بیش از هزینه ای که برایش می کنند برای آن رسانه ارزش دارد و آن رسانه به خبرنگاران و مجریان وکارشناسان اش رسانه است.
بی دلیل نیست که شبکه های تلوزیونی و شرکت های تولید فیلم و... ملیون ها دلار بابت هنرپیشه ها و فیلم هایشان هزینه می کنند و برای هنر هفتم خود ارزش قایل هستند.
جدا از بحث درآمد دلیل اصلی این است که اینها هستند که جامعه را در فضای داخلی نگه می دارند و اجازه نمی دهند دشمنان با هزینه کردن فضای داخلی آن کشورها را در اختیار بگیرند.
اگر ما در این زمینه چه در زمینه جذب مخاطب داخلی و فعالیت رسانه های داخلی مان چه در زمینه جنگ رسانه ای بین المللی کاهلی کنیم قطعا روزی به خود می آییم و می بینیم که قافیه را باخته ایم و شاید آنوقت دیگر خیلی دیر شده باشد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала