سفر وزیر امورخارجه ایران به ژاپن + فیلم، عکس

سفر وزیر امور خارجه ایران به ژاپن
سفر وزیر امور خارجه ایران به ژاپن - اسپوتنیک ایران  , 1920, 07.08.2023
Telegram
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نخستین سفرش به ژاپن بعد از تصدی این سمت به توکیو پایتخت این کشور سفر کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از «مشرق نیوز»، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه بامداد امروز 7 ماه اوت (دوشنبه) اعلام کرد که حسین امیرعبداللهیان به منظور بازدید رسمی و دیدار با مقامات ارشد ژاپن، یکشنبه شب به وقت محلی وارد توکیو شد و مورد استقبال مقامات وزارت امور خارجه ژاپن قرار گرفت.
کنعانی همچنین افزود: بر اساس هماهنگی‌های انجام شده وزیر امور خارجه روز دوشنبه در دیدار با "فومیو کیشیدا" نخست وزیر، "یوشیماسا هایاشی"، وزیر امور خارجه و "کاتسونوبو کاتو"، وزیر بهداشت، کار و رفاه اجتماعی ژاپن، در مورد آخرین وضعیت روابط دوجانبه، مسائل منطقه‌ای و تحولات بین‌المللی گفت‌وگو و تبادل نظر خواهد کرد.
سفر وزیر امور خارجه به توکیو همزمان با سالگرد بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی در سال ۱۹۴۵ توسط ایالات متحده آمریکا که منجر به یک فاجعه انسانی گسترده در این دو شهر شد، انجام شده است.
همزمان با سفر وزیر امور خارجه کشورمان به ژاپن، هیاتی از موزه صلح تهران که جانبازان شیمیایی هشت سال دفاع مقدس جمهوری اسلامی ایران را نمایندگی می‌کند نیز به منظور ابراز همدردی، در مراسم بزرگداشت قربانیان اتمی هیروشیما در این شهر حضور دارد.
امیرعبداللهیان همچنین از نمایشگاه دائمی معرفی ظرفیت‌های صادراتی و جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری ایران در محل‌ سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو بازدید کرد.
حسین امیرعبداللهیان و "هایاشی یوشی ماسا" وزیر امور خارجه ژاپن چهارشنبه ۲۳ فروردین ماه سالجاری تلفنی گفت‌وگو کرده بودند. وزیر امور خارجه ژاپن روابط دوستانه و تاریخی دو کشور را پراهمیت خواند و ضمن تشریح دیدگاه‌های کشورش در خصوص روند مذاکرات وین، دیدگاه ژاپن را برای کمک به تکمیل این روند اعلام کرد.
وزیر خارجه ژاپن همچنین از روند مثبت همکاری‌های ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استقبال و از امیرعبداللهیان برای سفر به توکیو دعوت کرد.
تحولات اوکراین نیز از جمله موارد مورد گفت‌وگو در این رایزنی تلفنی بود و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بار دیگر بر مواضع صریح و اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال اوکراین و مخالفت با جنگ تأکید کرد.
از سوی دیگر، سی‌امین نشست رایزنی‌های سیاسی بین وزارت‌ امور خارجه‌های جمهوری اسلامی ایران و ژاپن، روز شنبه ۱۹ فروردین ماه سالجاری در تهران برگزار شد.
هیأت‌های دو کشور به ریاست علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه و "یامادا" معاون ارشد سیاسی وزارت خارجه ژاپن در این نشست که سه ساعت به طول انجامید، به بحث و بررسی مسائل مختلف در روابط ایران و ژاپن در پرتو تحولات جهانی پرداختند. معاون ارشد سیاسی وزارت خارجه ژاپن نیز با تأکید بر دوستی دو ملت و روابط مبتنی بر احترام متقابل دو دولت ایران و ژاپن، به ظرفیت‌های ارتقای مناسبات دوجانبه اشاره و تصریح کرد: ژاپن مصمم است تا فراتر از روابط دوجانبه، پیوندهای خود در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی را با ایران گسترش داده و آن را تحکیم ببخشد
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала