رویکرد ایران گسترش همکاری با کشورهای بالکان با هدف تقویت ثبات و امنیت است

باقری
باقری - اسپوتنیک ایران  , 1920, 06.08.2023
Telegram
معاون وزیر خارجه ایران در دیدار با قائن مقام وزار خارجه صربستان بر گسترش همکاری های دوجانبه تاکید کرد.
گوران الکسیچ” قائم‌ مقام وزیر امور خارجه‌ی صربستان که به‌ منظور انجام دور دوم رایزنی‌های سیاسی با ایران، در راس یک هیات از وزارت امور خارجه‌ ی صربستان در تهران به سر می‌برد؛ روز یک‌شنبه ۱۵ مرداد، با علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه‌ ی جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌گو کرد.
در این دور از رایزنی‌ها که با دستور کار گفت‌گو در خصوص موضوعات دوجانبه، تحولات منطقه‌ای، و رخدادهای بین‌المللی انجام شد؛ طرفین نسبت به روند روبه‌گسترش همکاری‌های دو کشور در عرصه های مختلف ابراز خرسندی کردند.

باقری رویکرد ایران در قبال اروپا را مبتنی بر همکاری و احترام متقابل دانست و افزود: سیاست کلی جمهوری اسلامی ایران، همواره ارتقا ثبات و امنیت در اروپا بوده‌؛ و در این مسیر آماده‌ی همکاری است.معاون سیاسی وزیر امور خارجه‌ جمهوری اسلامی ایران، بالکان را به مثابه‌ ی قطب‌ نمای امنیت در اروپا دانست و تاکید نمود: سیاست ایران در قبال این منطقه‌ی راهبردی همکاری با کشورهای منطقه با هدف تحکیم ثبات و امنیت است.

باقری، ارتقای همکاری‌های تجاری میان ایران و کشورهای حوزه بالکان بویژه صربستان را یک ضرورت دانست؛ و اضافه نمود: پایداریِ ثبات و امنیت در گرو تحکیم پیوندهای اقتصادی است. از این رو؛ افزایش تبادلات تجاری و ارتقای همکاری‌های اقتصادی نه صرفا یک هدف‌گذاری اقتصادی، بلکه یک راهبرد امنیت‌ساز دانست.


گوران الکسیچ قائم‌مقام وزیر امور خارجه‌ صربستان نیز ضمن اظهار خرسندی از حضور در ایران، سفر خود را سازنده و در راستای ارتقای مناسبات دو کشور دانست.
وی سیاست دولت صربستان را گسترش ارتباطات در کلیه‌ ی زمینه‌ها با کشورهای دوست بویژه ایران عنوان نمود و ضمن قدردانی از حمایت جمهوری اسلامی ایران از یکپارچگی سرزمینی صربستان تاکید کرد رییس جمهور صربستان خواستار توسعه مناسبات با جمهوری اسلامی ایران در همه عرصه های موجود است.

قائم‌مقام وزیر امور خارجه‌ صربستان در تایید سخنان همتای ایرانی، افزایش حجم تجارت میان دو کشور را یک ضرورت اجتناب‌ ناپذیر عنوان نمود و تلاش سفارتخانه های دو کشور در تهران و بلگراد برای دست‌یابی به هدف مذکور را ارزشمند توصیف کرد.
شایان یادآوری است؛ قائم‌ مقام وزیر امور خارجه‌ صربستان در اقامت دو‌ روزه در ایران با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، معاون دیپلماسی اقتصادی، و رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز ملاقات نمود.
Президент Сербии Александр Вучич - اسپوتنیک ایران  , 1920, 04.08.2023
گلایه رئیس جمهور صربستان از استانداردهای دوگانه غرب
دکتر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه‌ جمهوری اسلامی ایران نیز در دیدار عصر روز شنبه گوران الکسیچ قائم ‌مقام وزیر امور خارجه‌ صربستان با ایشان، روابط دو کشور را مطلوب و روبه‌جلو توصیف کرد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به رفت‌وآمدها میان مقامات دو کشور،از جمله سفر اخیر ولادیمیر اورلیچ رییس پارلمان صربستان به تهران،عنوان کرد که ایران هیچ محدودیتی برای توسعه‌ی روابط با صربستان قاٸل نیست.
گوران الکسیچ قاٸم‌مقام وزیر امور خارجه‌ صربستان که برای برگزاری دومین دور از رایزنی‌های سیاسی میان ایران و صربستان به تهران سفر کرده است،در این دیدار بر اهمیت روابط دوستانه‌ ایران و صربستان تاکید کرد.
وی اضافه کرد،روسای جمهور دو کشور اهتمام خاصی به توسعه‌ روابط در حوزه‌های مختلف دارند.
قاٸم‌مقام وزیر امور خارجه‌ صربستان،نسبت به افزایش حجم روابط تجاری دو کشور در یک سال اخیر اظهار خشنودی کرد و امیدواری خود را نسبت به بهبود فزاینده‌ی مناسبات تجاری دو کشور در آینده‌ی پیشِرو ابراز نمود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала