شواهد ساکنان استالینگراد درخصوص جنایات نازی ها در این منطقه

© Sputnik / Grigoryi Zelmaنبرد استالینگراد
نبرد استالینگراد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 01.08.2023
Telegram
ساکنان استالینگراد که شاهد جنایات مهاجمان نازی در طول جنگ بزرگ میهنی بودند، به دادگاه منطقه ولگوگراد گفتند که چگونه نازی ها شهر را بمباران و غیرنظامیان مجبور بودند در دره ها پنهان و زندگی کنند.
به گزارش اسپوتنیک، پیش از این، دفتر دادستانی خواستار آن شده بود که اقدامات نازی ها در قلمرو منطقه ولگوگراد فعلی در طول جنگ بزرگ میهنی به عنوان نسل کشی مردم شوروی به رسمیت شناخته شود. مطالبی حاوی اطلاعات جنایات نازی ها علیه حدود 360 هزار غیرنظامی به دادگاه منطقه ای ولگوگراد ارسال شد. روز سه شنبه، دادگاه، رسیدگی به این پرونده را آغاز کرد. این نشست در قالب طرح "بدون محدودیت" از شبکه های اجتماعی پخش شد.
"رزا ویشنوتسکایا"، در سال 1942، زمانی که بمباران شهر آغاز شد، هنوز کودک بود، اما وقایع آن زمان را به یاد می آورد.
او در دادگاه گفت: "همه چیز در اطراف در حال سوختن بود، هواپیماها در حال پرواز بودند، ولگا در حال سوختن بود، و مردم در حال سقوط بودند. ما برای پنهان شدن چاله حفر می کردیم و از چاله ای به چاله دیگر فرار می کردیم. اطراف مرده ها دراز کشیده بودند".
او در دادگاه اضافه کرد:" آلمانی ها از خانه ای به خانه دیگر می رفتند و به معنای واقعی کلمه همه وسایل، غذا، حیوانات خانگی را از مردم می گرفتند".
در پاییز، او و خانواده‌اش را به "بلایا کالیتوا" بردند، جایی که در مرغداری‌های سابق مستقر شدند.
ویشنوتسکایا ادامه داد:" شب ها سرد بود. مادرم ما را روی سینه اش می گذاشت و خودش روی زمین خاکی دراز می کشید. سپس برادرم مریض شد، مادرم رفت تا از آلمانی ها آب بخواهد و آنها شروع کرد به کتک زدن او با چوب".
یکی دیگر از شاهدان، گالینا لوژکووا، به نوبه خود گفت که وقتی آلمانی ها به آنجا رسیدند، او و خانواده اش را از خانه بیرون کرده و دفتر مرکزی را در آنجا ساختند. او گفت: "ما در یک دره زندگی می کردیم. غارهای بزرگی حفر شده بود، ما در آنجا زندگی می کردیم." بعداً او و خانواده‌اش را نیز به بلایا کالیتوا بردند و در آنجا در یک مرغداری ساکن شدند.
محاکمه در منطقه ولگوگراد در مورد نسل کشی شهروندان شوروی توسط نازی ها و همدستان آنها پانزدهمین محاکمه در تاریخ مدرن روسیه خواهد بود. پیش از این، فرآیندهای مشابه در مناطق نووگورود، پسکوف، روستوف، بریانسک، اوریول، ورونژ، اسمولنسک، مسکو، کراسنودار، جمهوری کریمه، منطقه لنینگراد، سنت پترزبورگ، منطقه استاوروپل و منطقه بلگورود رخ داده است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала