گزارش و تحلیل

وزیر خارجه سوریه: مردم سوریه آمریکا را بیرون می رانند

ایران و سوریه
ایران و سوریه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 31.07.2023
اشتراک
وزیر امور خارجه ایران در دیدار با همتای سوریه ای خود گفت: "ایران و روسیه در خروج ترکیه از سوریه تسهیلگری می کنند".
اسپوتنیک - فيصل مقداد، وزير امور خارجه سوريه، امروز دوشنبه وارد تهران شد تا با حسین امير عبداللهيان، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کند.
حسین امير عبداللهيان، وزير امور خارجه ایران در کنفرانس مطبوعاتی این دیدار گفت: "در جریان این سفر علاوه بر وزیر محترم امور خارجه سوریه دو تن از دیگر اعضای کابینه کشور سوریه مهمان ما هستند؛ وزیر اقتصاد و وزیر ارتباطات و تعدادی از معاونین و مدیران کل وزارتخانه ‌های مختلف اقتصادی و بازرگانی سوریه جزو این مهمانان هستند.
همزمان با گفتگو با وزیر امور خارجه سوریه، نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را به ریاست دکتر بذر پاش و همتای ایشان در وزارت راه و شهرسازی سوریه شاهد هستیم.
در دیدار امروز پیگیری توافق روسای جمهور دو کشور در جریان سفر اخیر رئیس جمهور ایران به سوریه در دستور کار قرار گرفت، خرسندیم در هفته‌ های گذشته با کوشش جدی سفرای دو کشور در دمشق و تهران و با پیگیری مستمر وزرای کابینه شاهد پیشرفت‌ هایی در اجرا نمودن توافقات اقتصادی، تجاری و فناوری دو کشور هستیم.
کنفرانس خبری امیرعبداللهیان و فیصل مقداد
کنفرانس خبری امیرعبداللهیان و فیصل مقداد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 31.07.2023
کنفرانس خبری امیرعبداللهیان و فیصل مقداد
تشکیل شرکت مشترک بیمه، لغو تعرفه های تجاری برای افزایش تجارت، معاملات تجاری با پول ملی دو کشور، آغاز سفر زائران ایرانی به سوریه به شکل مناسب و با روش و توجیه اقتصادی برای هموطنان ما، تقویت همکاری‌ های بخش خصوصی و تجار دو کشور در حوزه‌ های مختلف و افزایش تعداد پروازهای هوایی بین دو کشور از جمله موضوعات پیشرفت کرده در جریان پیگیری‌های هفته‌های گذشته میان تهران و دمشق است.
کمیته مشترک اقتصادی، علم و فناوری، مالی و بانکی و حقوقی به صورت فعال پیگیر موضوعات جاری هستند".
امیرعبداللهیان ادامه داد:" در بخش دیگر در خصوص آخرین تحولات مرتبط با سوریه، تحولات منطقه‌ای و برخی موضوعات بین‌المللی بحث و تبادل نظر داشتیم، امنیت کشورهای منطقه سرمایه یکپارچه و مشترک همه ملت‌ های منطقه است و جمهوری اسلامی ایران به تلاش‌ها و حمایت‌های خود برای تحقق صلح، ثبات و امنیت پایدار در منطقه به قوت ادامه خواهد داد.
ادامه روند آستانه در این جلسه مورد تاکید قرار گرفت، اخیراً نشست بیستم کارشناسان ارشد در فرمت و چهارچوب آستانه برگزار شد، اتفاق نظر وجود دارد که این فرمت به فعالیت خود ادامه دهد و در برنامه ‌ریزی‌ ها نشست سطح وزرای امور خارجه و روسای جمهور آستانه در دستور کار قرار گرفت.

حملات رژیم صهیونیستی به سوریه را صریحاً محکوم می‌کنیم، این رژیم اصلی‌ترین منبع بی‌ ثباتی در منطقه به شمار می‌رود، این رژیم بقای تصنعی خود را مرهون آشوب، ناامنی و جنگ افروزی در منطقه می‌داند".

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین، حضور نظامی کشورهای خارجی در سوریه را در صلح، ثبات و امنیت در این کشور و منطقه بی فایده توصیف کرد و اظهار داشت:" نگرانی‌های کشور همسایه و برادر ترکیه را در خصوص امنیت مرزهای مشترک سوریه و ترکیه به خوبی درک می‌کنیم اما در عین حال معتقد هستیم روش نظامی و حضور نظامی در خاک سوریه راه حل نیست؛ ما فرمت چهارجانبه سوریه، روسیه، ترکیه و جمهوری اسلامی ایران را مناسب ‌ترین مسیر دیپلماتیک برای توافق و استمرار امنیت در مرزهای مشترک سوریه و ترکیه می‌دانیم؛ معتقد هستیم نیروهای اشغالگر آمریکایی جز تشدید ناامنی در سوریه و حمایت از تروریست‌ها در ادلب هیچ دستاوردی نداشتند و خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه را کمکی بزرگ به برقراری امنیت در این منطقه می‌دانیم".
حسین امیرعبداللهیان پیرامون توافق برای خروج نیروهای ترکیه از سوریه بیان کرد:" در آخرین نشست وزرای امور خارجه ایران، ترکیه، سوریه و روسیه این پیشنهاد مطرح است که نیروهای نظامی ترکیه طی جدول زمانبندی شده از اراضی سوریه خارج شوند و به منطقه مرزی خود بازگردند؛ متقابلاً مقامات عالی سوریه و رئیس جمهور سوریه این منطق را پذیرفته‌اند که همزمان با عقب نشینی و خروج نیروهای نظامی ترکیه از خاک سوریه نسبت به تضمین تامین امنیت مرزهای مشترک اقدام کنند.
ادعای آمریکا: سرکرده داعش توسط ارتش آزاد سوریه کشته شده است - اسپوتنیک ایران  , 1920, 24.07.2023
کارشناس عرب: آمریکا از تغییرات در سوریه می ترسد
تهران و مسکو نیز به عنوان تسهیل کننده و ضامن در این مسیر به تلاش‌های خود ادامه می‌دهند، ما پیشنهاد کرده‌ایم که مرحله جدید نشست کارشناسان ارشد و یا وزرای خارجه برگزار شود و شاهد پیشرفت در پیگیری این ایده‌های عملی برای بازگشت ثبات به مرز ترکیه و سوریه باشیم".
فيصل مقداد، وزير امور خارجه سوريه نیز گفت:" امروز پیرامون اشغالگری آمریکا در سوریه صحبت کردیم و امروز می‌خواهم به کنگره آمریکا بگویم جنایت هایی که آنها در سوریه انجام می‌دهند قطعاً پایان خواهد یافت و ملت مقاوم سوریه اجازه نخواهند داد این اشغالگری و این جنایت‌ های جنگی در خاک این کشور تداوم یابد.

مردم سوریه قطعاً آمریکایی‌ ها را از سوریه بیرون خواهند کرد و این حضور چیزی نیست که سوریه بخواهد؛ حضور نیروهای آمریکایی تنها اهداف آنها را محقق می‌کند".

وی افزود:" به برخی از کشورها دوست که به این ائتلاف پیوستند تا داعش را از بین ببرند اعلام می‌کنم که این ماموریت به پایان رسیده و سوریه و دوستان سوریه در پاکسازی منطقه ناتوان نیستند، بلکه این آمریکا بوده که در جابجایی سلاح و مهمات مورد نیاز داعش به آنها کمک کرده.
چرا در مرز اردن، سوریه و عراق نیروهای آمریکایی حضور پیدا کرده‌اند؟ آنها حضور دارند تا مانع جابجایی و تبادلات اقتصادی میان این کشورها شوند، آنها نمی‌خواهند که ملت ‌های سوریه، اردن و عراق با یکدیگر همکاری داشته باشند.
آمریکا با افزایش نیروهای خود در شمال شرق سوریه به تجاوز و غارت ثروت‌های سوریه و حمایت از تروریسم ادامه میدهد؛ تعجب نکنید که آمریکا از تروریسم حمایت کند، آمریکا تروریست ها را در مناطق مختلف جابجا می‌کند و برای تحقق اهداف خود در عربستان داعش را به آنجا منتقل می‌کند و در صورتی که به آنها در آفریقا نیاز داشته باشد تروریست‌ها در آفریقا حضور پیدا خواهند کرد.
تمام داعشی‌ها از اردوگاه‌های تحت نظارت آمریکا به مناطق دیگر سرازیر می‌شوند و هدف دیگر پیشگیری از حل مشکل در سوریه است و از دیگر اهداف آمریکایی‌ها جلوگیری از احساس آرامش شهروندان است. آمریکایی ‌ها میلیارد ها دلار ثروت سوریه را غارت کردند و هرگونه افزایش تعداد نیروهای نظامی از سمت آمریکا تشدید اشغالگری است و این اشغالگری باید پایان یابد".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала