ایران در نشست کمیته پنج‌جانبه لبنان شرکت می کند

© Sputnik / Ekaterina Chesnokovaبیروت، پایتخت لبنان
بیروت، پایتخت لبنان  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 28.06.2023
اشتراک
بعد از بی‌نتیجه ماندن تلاش کمیته پنج‌جانبه برای حل مشکل انتخاب رئیس جمهور لبنان، پاریس از ریاض خواسته، نظر به اهمیت نقش ایران، تهران به این کمیته بپیوندد؛ از همین رو ایران هفته آتی در نشست این کمیته حاضر خواهد شد.
به گزارش اسپوتنیک، روزنامه "البناء" لبنان در شماره امروز (چهارشنبه) از درخواست فرانسه از عربستان درباره پیوستن ایران به کمیته پنج‌جانبه لبنان خبر داد و نوشت، طبق این درخواست، قرار است ایران به این کمیته اضافه شود و طبعاً در آن زمان، کمیته، شش‌جانبه خواهد شد.
البناء در گزارشی از آخرین وضعیت تلاش‌ها برای حل مشکل "انتخاب رئیس جمهور لبنان" نوشت، جان ایو لودریان نماینده ویژه رئیس جمهور فرانسه در امور لبنان بزودی به عربستان سفر خواهد کرد و در این سفر با "نزار العلولا" مشاور دیوان سلطنتی سعودی ملاقات می‌کند و او را در جریان آخرین وضعیت سیاسی لبنان قرار می‌دهد، سپس به لبنان و از آنجا به پاریس برمی‌گردد تا گزارش خود را به همراه پیشنهاداتش به رئیس جمهور فرانسه ارائه کند.
طبق این گزارش، نماینده پاریس در امور لبنان پس از دیدار با رئیس جمهور فرانسه، ما بین ایام ۱۵ تا ۲۰ جولای، یعنی بعد از عید ملی فرانسه (۱۴ جولای)، به لبنان بازخواهد گشت. کمیته پنج جانبه هم هفته آتی تشکیل جلسه می‌دهد و به کمیته شش جانبه تبدیل خواهد شد.
تهدید موشکی لبنان علیه اسرائیل - اسپوتنیک ایران  , 1920, 03.06.2023
نخست وزیر موقت لبنان خواستار عقب نشینی اسرائیل از سرزمین های اشغالی شد
البناء نوشت: فرانسه به عربستان سعودی پیشنهاد [و درخواست] کرده که با توجه به اهمیت نقش ایران در منطقه و در پرونده لبنان، تهران به کمیته پنج جانبه اضافه و کمیته، شش جانبه شود در نتیجه ایران در نشست هفته آتی حاضر خواهد شد.
این روزنامه به نقل از یک "منبع مطلع" نوشت، لودریان پس از بازگشت به لبنان، در دومین سفر خود با مسئولان [لبنانی] دیدار و از آنان دعوت خواهد کرد که به گفت‌وگوی فراگیر وارد شوند. هنوز مشخص نیست که جلسه گفت‌وگوی فراگیر در لبنان یا فرانسه یا در یک کشور عربی برگزار می‌شود. احتمالا اواخر جولای در فرانسه باشد... و کنفرانس جدید دوحه در پاریس برگزار خواهد شد.
همچنین در همین ارتباط، روزنامه الاخبار لبنان نوشت، "مواضع کشورهای عضو کمیته پنج جانبه در خصوص پرونده ریاست جمهوری هنوز دچار تضاد است. نوعی تفاهم روشن و شبه‌آشکار میان مصر و قطر در حمایت از جوزف عون فرمانده ارتش دیده می‌شود. آمریکا از این گزینه چندان دور نیست همر چند موضع آشکاری در این خصوص ابراز نکرده. اما در خصوص عربستان، از قول لودریان نقل شده که ریاض همچنان در تصمیم‌گیری‌اش بی‌طرف ایستاده هر چند که برخی مسئولان پرونده لبنان در عربستان گفته‌اند که سلیمان فرنجیه [گزینه مقاومت] را ترجیح نمی‌دهد".
الاخبار افزود، "لودریان تأکید کرده، لبنانی‌ها بهتر است بدانند که عربستان توجه زیادی به انتخابات [ریاست جمهوری لبنان] نشان نمی‌دهد. او گفته که ولی‌عهد سعودی چندین بار تکرار کرده که کشورش خیلی این موضوع را جز نتایجش را دنبال نمی‌کند و در عین حال از هماهنگ فعلی با فرانسه هم شانه خالی نخواهد کرد".
لبنان، از هشتم آبان ۱۴۰۱ (اکتبر 2022) در پی پایان دوره ریاست‌جمهوری میشل عون، با خلأ ریاست‌‌جمهوری مواجه شده و پارلمان این کشور با وجود برگزاری دوازده جلسه تا خرداد ۱۴۰۲ (ژوئن 2023) (+)، هنوز موفق به انتخاب رئیس‌جمهوری توافقی نشده است زیرا احزاب پارلمان بر سر شخص جدید به توافق نرسیده‌اند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала