اولین مربی زن در مراکش: از یک تیم کوچک تا تیم جوانان

CC BY 4.0 / IRNA / تیم ملی فوتبال زنان ایران
 تیم ملی فوتبال زنان ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 01.06.2023
Telegram
به گزارش اسپوتنیک، حسنا دومی اولین مربی زن در تاریخ فوتبال مراکش است. او تنها 29 سال دارد و اولین گام های خود را در حرفه خود برمی دارد. موفقیت های اولیه نیز وجود دارد: او توانست تیم خود را از سقوط از قهرمانی نجات دهد، اولین پیروزی های خود را با این تیم به دست آورد و سپس به تمرین تیم جوانان مراکش رفت و بلافاصله پس از موفقیت الهام بخش تیم ملی مراکش در آخرین جام جهانی قطر شرکت کرد. رویای او مربیگری است، مربیگری "بزرگسالان"، تیم ملی مراکش یا هر کشور عربی دیگر است.
حسنا در حومه شهر کوچک الفقیه بن صالح به دنیا آمد و بزرگ شد. او اولین گام های خود را در فوتبال به عنوان بازیکن تیم فوتبال بانوان اطلس 05 در الفقیه بن صالح برداشت. سپس او در اینجا پست دستیار مربی را گرفت و برای اولین بار در 10 سال به هدایت و مربیگری تیم به بخش حرفه ای کمک کرد.
وی در مورد آغاز راه خود گفت: من در سال 2014 شروع به تحصیل برای مربیگری کردم - دوره ای را در پایتخت گذراندم. بعداً در سال 2018 دوره دیگری را برای مربیان حرفه ای گذراند. در همان سال، مدرک C.CAF - مجوز مربیگری اتحادیه آفریقا را دریافت کردم. در سال 2022، لیگ ملی فوتبال مراکش از من دعوت کرد تا دیپلم D.CAF - مجوز فیفا را بگذرانم.
وی افزود: پس از اخذ مجوز، به من پیشنهاد شد تا با تیم جوانان مراکش کار مربیگری را ادامه دهم. در واقع، این پیشنهاد با تلاش زیادی انجام شد. کار سخت قبلی با تیم های زنان و مردان و همچنین تحصیلاتم باعث شد مربی تیم جوانان مان شوم.
اما حسنا قصد نداشت کار با تیم جوانان را رها کند. او ادامه داد: نقش فعلی من، وظایف فعلی فقط آغاز راه است. البته چند سال دیگر دوست دارم مربی یک تیم بزرگ یا حتی یک تیم ملی باشم. اول از همه منظورم تیم هایی از مراکش یا دیگر کشورهای عربی است. با این وجود، در جهان عرب، یک مربی زن، به ویژه یک مربی فوتبال، پدیده ای غیرعادی است. حسنا دومی خاطرنشان می کند که به همین دلیل اغلب با انتقاد و عدم تایید مواجه می شود.
وی گفت: آنها سعی کردند در شبکه های اجتماعی مرا مسموم کنند، آنها مرا "از میدان به آشپزخانه" فرستادند. حتی گاهی آنهاتهدید می کردند که اجازه ورود به ورزشگاه را به من نمی دهند. اما نتایج تیم های من ثابت می کند که همه این حملات تعصبات احمقانه است. امیدوارم به زودی این تعصبات کاملا از بین بروند. اگر مربی خوبی باشی زن باشی یا مرد فرقی می کند؟ من اینطور فکر نمی کنم.
اما پس از انتصاب او به عنوان مربی تیم ملی جوانان مراکش، حسنا با حمایت زیادی از سوی هواداران و بازیکنان و جامعه مربیان مراکش و کشورهای همسایه مغرب مواجه شد. او می گوید: اکنون من تنها مربی زن نیستم. ما دخترانی داریم که دارای مدرک تحصیلی و شرایط لازم هستند. و من واقعاً می خواهم از آنها حمایت کنم، با آنها همکاری کنم . اما متأسفانه به دلایل مختلف این امر هنوز امکان‌پذیر نشده است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала