رونمایی موشک راهبردی "خرمشهر4" + ویدئو

© AP Photo / Iranian Defense Ministry / فاکس نیوز : موشک های ایران و کره شمالی برای پرتاب آماده اند
فاکس نیوز : موشک های ایران و کره شمالی برای پرتاب آماده اند - اسپوتنیک ایران  , 1920, 25.05.2023
Telegram
رونمایی از موشک راهبردی برد بلند و نقطه زن خرمشهر 4 با حضور محمدرضا قرایی آشتیانی، وزیر دفاع ایران انجام شد.
به گزارش اسپوتنیک، به نقل از ایسنا ،وزیر دفاع امیر آشتیانی گفت : ین موشک ثمره تلاش چند ساله متخصصان ما در سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع است.رادارگریزی و عبور از پدافند هوایی دشمن به واسطه سطح مقطع کم آن از ویژگی‌های آن است.سرجنگی‌های مختلف و سنگین و آماده‌سازی سریع برای عملیات از دیگر ویژگی‌های این موشک است.
"موشک خرمشهر یکی از پیشرفته ترین موشک‌های طراحی شده توسط متخصصان سازمان هوافضای وزارت دفاع ایران است که دارای برد 2000 کیلومتر و مجهز به سر جنگی از نوع شدید الانفجار با وزن 1500 کیلوگرم است. تامین دقت نقطه زنی در فاز میانی (پرواز بالای جو)، در سرعت بالای 16 ماخ انجام شده و سرجنگی با سرعت حدود 8 ماخ به هدف اصاب می کند. رادار گریزی و مقاومت در برابر جنگ الکترونیک از ویژگی های دیگر این محصول دفاعی می باشد.
همچنین این موشک قابلیت های تاکتیکی و راهبردی را به صورت همزمان داراست. سرعت بالای حمل و نقل سامانه وکاهش زمان آماده سازی قبل از پرتاب از ویژگی های این محصول می باشد. به طوری که ، فرآیند آماده سازی پرتاب پس از استقرار سکو در کمتر از 15 دقیقه انجام خواهد شد.
موتور این موشک نیز جزو پیشرفته ترین موتور های سوخت مایع ایران می باشد. برای ایجاد قابلیت های تاکتیکی متور موشک خیبر در مخزن سوخت قرار گرفته است که این امر باعث کاهش طول موشک به حدود 13 متر شده است
استفاده از سوخت هایپر گولیک در این موتور ، باعث افزایش چشمگیر ایمپالس (ضربه ویژه) ، نسبت به سایر محصولات موشکی شده است.
سوخت مذکور پرانرژی محسوب شده و بدون نیاز به سوخت راه انداز در موتور موشک مشتعل می شود.
همچنین یکی از ویژگی های این موتور، استفاده از دو موتور کنترلی جهت هدایت و کنترل موشک می باشد."
در این گزارش به مشخصات سر جنگی موشک "خرمشهر4" نیز اشاره شده است: "سرجنگی این موشک با طول حدود 4 متر، یکی از بزرگترین و اثر بخش ترین سرجنگی های تولید شده می باشد که با وزن کلی 1500 کیلوگرمی ، قابلیت حمل بیش از یک تن مواد ناریه را خواهد داشت.
مابقی جرم سرجنگی، متعلق به سازه، سیستم های هدایت کنترل در فاز میانی و سایر زیر سیستم های مربوط به سرجنگی می باشد.
موتورهای هدایتی و کنترلی نصب شده در انتهای سر جنگی وظیفه هدایت این سرجنگی را در طول مسیر پروازی خواهند داشت.
لازم به ذکر است که سرعت بالای اصابت سرجنگی به هدف مانع تشخیص سیستم های پدافندی دشمن شده و توان و زمان لازم جهت رهگیری و اقدام جهت انهدام سرجنگی را نداشته باشند."
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала