توافقنامه ساخت راه‌آهن رشت-آستارا امروز امضا می‌شود

راه‌آهن رشت- آستارا
راه‌آهن رشت- آستارا - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.05.2023
Telegram
سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه گفت: توافقنامه همکاری مشترک تهران – مسکو در زمینه ساخت راه آهن رشت – آستارا چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ همزمان با سفر الکساندر نواک معاون نخست وزیر روسیه به ایران امضا می شود.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، این توافقنامه را وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و وزیر حمل و نقل روسیه در تهران امضا می کنند.
کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه یادآور شد: "مسیر غربی کریدور شمال – جنوب که کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران را شامل می شود، از نظر ریلی دارای یک حلقه مفقوده ای به مسافت ۱۶۲ کیلومتر بین رشت و آستارا است که اگر این خط آهن ساخته شود، عملا بین سن پترزبورگ و خلیج فارس ارتباط ریلی برقرار می شود".
وی اظهار داشت: "پیگیری زیادی برای فعال سازی همه ظرفیت های کریدور شمال – جنوب در دولت سیزدهم صورت گرفته و در گفت و گوهای روسای جمهور دو کشور نیز بر این موضوع تأکید شده است و در این راستا وزارت راه و شهرسازی و وزارت امور خارجه نیز پیگیری هایی را داشته اند".
جلالی اظهار داشت: "مقام معظم رهبری نیز بر پیگیری احداث این خط ریلی تأکید کرده اند و به همین منظور، وزیران راه و شهرسازی ایران و حمل و نقل روسیه در تهران، طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه برای نهایی کردن توافقنامه همکاری مشترک دو کشور در ساخت این مسیر ریلی گفت و گو خواهند کرد".
به گفته سفیر ایران، در سفر نواک به عنوان رئیس طرف روس کمیسیون همکاری های دوجانبه تهران - مسکو، برخی مسئولان روسیه از جمله وزیر حمل و نقل، معاون بانک مرکزی و رئیس کل گمرک این کشور، وی را همراهی می کنند.
جلالی در ادامه با اشاره به همراهی معاون بانک مرکزی روسیه در سفر معاون نخست وزیر این کشور به تهران، گفت: "حل موانع فراروی همکاری های دو کشور در حوزه پولی و بانکی در این سفر پیگیری خواهد شد".
وی اظهار داشت: "بعد از این سفر، رئیس کل بانک مرکزی روسیه نیز هفته بعد به ایران می آید که سفر مهمی در راستای تکمیل همکاری های بانکی است".
سفیر ایران در روسیه گفت: "اتصال پیام رسان های بانکی و ارتباط میر روسیه به شتاب ایران و همچنین انجام معاملات بر اساس روبل و ریال در دستور کار مذاکرات آتی رئیس کل بانک مرکزی روسیه در سفر به تهران خواهد بود".
جلالی همچنین با بیان اینکه رئیس کل گمرک روسیه، معاون نخست وزیر این کشور را در سفر به تهران همراهی می کند، گفت: "با توجه به اعلام آمادگی گمرک ایران، امید است که با توجه به تقاضای فزاینده مراودات تجاری، مشکلات گمرکی را حل کنیم."
جلالی در ادامه با یادآوری اینکه نواک پیش از این سابقه تصدی وزارت انرژی روسیه را در کارنامه دارد، گفت: "در طرف ایرانی نیز آقای جواد اوجی وزیر نفت، رئیس کمیسیون عالی همکاری های مشترک دو کشور است که طرفین در تهران درباره تقویت همکاری ها درحوزه انرژی نیز گفت و گو خواهند کرد".
الکساندر نواک معاون نخست‌وزیر روسیه و هیات همراه عصر سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه با استقبال جواد اوجی وزیر نفت ایران وارد تهران شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала