دانشمندان چینی برای اولین بار در جهان کامپیوتر را به مغز میمون متصل کردند

© Sputnik / Sergey Venyavskyآزمایشگاه مرکز علمی - آموزشی
آزمایشگاه مرکز علمی - آموزشی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 09.05.2023
اشتراک
دانشمندان چینی یک رابط تهاجمی مغز و کامپیوتر را به مغز یک میمون غیرانسانی متصل کرده‌اند که دریافت سیگنال‌ها را بدون کرانیوتومی ممکن می‌سازد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از شینهوا، دانشمندان دانشگاه نانکای چین با موفقیت یک آزمایش مداخله ای را برای اتصال یک رابط تهاجمی مغز و کامپیوتر به مغز یک پستاندار غیرانسان به پایان رساندند.
دانشمندان حسگرهای تهاجمی را به دیواره رگ های مغز میمون متصل کردند که دریافت سیگنال ها را بدون انجام کرانیوتومی ممکن می ساخت. به لطف داده های دریافتی و شناسایی آنها، حیوان کنترل بازوی مکانیکی را به دست آورد.
دانشمندان توضیح دادند که حسگرهای تهاجمی (الکتروانسفالوگرافی) از ورید ژوگولار عبور کرده، وارد سینوس ساژیتال (اتصالات وریدی بین صفحات قشر سخت مغز) شده و به ناحیه مغز قشر حرکتی میمون می رسند.
این نشریه می‌گوید: "فناوری رابط مغز و رایانه می‌تواند سیگنال‌های حسگرهای تهاجمی را به دستورالعمل‌های کنترلی تبدیل کند، در نتیجه به بیماران مبتلا به اختلال عملکرد حرکتی (مانند سکته مغزی، سرمازدگی و غیره) کمک می‌کند تا با دستگاه‌های خارجی تعامل داشته باشند و کیفیت زندگی را بهبود بخشند.
به گفته پروفسور دوان فنگ، که تیم او این آزمایش را رهبری کرد، نتایج چنین مطالعاتی رابط مداخله ای مغز و کامپیوتر را از تحقیقات آزمایشگاهی به کاربردهای بالینی ارتقا داده است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала