گزارش و تحلیل

قالیباف از مجتمع فولاد زرند ایرانیان بازدید کرد

© Photo / IRNAمحمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی ایران
محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.03.2023
Telegram
رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور در مجتمع فولاد زرند ایرانیان از واحدهای مختلف این کارخانه بازدید به عمل آورد.
به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران، دکترمحمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی که صبح امروز (جمعه، ۲۶ اسفندماه) وارد کرمان شده بود، با حرکت به سمت زرند وارد مجتمع فولاد زرند ایرانیان شد و ضمن بازدید از واحدهای مختلف این کارخانه از نزدیک در جریان عملکرد و فعالیت های آن قرار گرفت.
گفتنی است شرکت فولاد زرند ایرانیان در سال ۱۳۸۷ به ثبت رسید و با سرمایه‌گذاری شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) احداث شد.این شرکت دارای کارخانه‌ های کنسانتره سنگ آهن، کارخانه گندله سازی سنگ آهن، معدن سنگ آهن جلال آباد، مجتمع‌های کک‌ سازی ۱ و ۲ و پالایشگاه‌ ها، معادن ذغال سنگ خمرود و مجتمع فولاد است. از ویژگی‌ های بارز این مجتمع نیز استفاده از سیستم CDQ برای خنک کردن کک می باشد که سیستمی کاملا زیست محیطی است.
دکترقالیباف در ادامه بازدید خود از این مجتمع فولادی، از کوره‌بلند که محل ذوب کلوخه و سنگ آهن است که در نهایت خروجی آن چدن مذاب است نیز بازدید کرد.
در حاشیه این بازدید دکتر قالیباف پای صحبت های کارگران این مجتمع نشست که دغدغه های آن ها عموما درباره نحوه استخدام و حقوق و دستمزد آن ها بود و رئیس مجلس به کارگران قول پیگیری داد.
رئیس مجلس شورای اسلامی فولاد کشور را یکی از صنایع مهم و پیشرفته دانست و با بیان اینکه در برنامه هفتم باید در مکان‌یابی و نحوه استقرار، زنجیره تولید و ارزش افزوده مجتمع‌های فولادی تجدید نظر جدی کنیم گفت: از اولویت‌های دولت و مجلس استفاده از ظرفیت معادن ضمن جلوگیری از صادرات خام محصولات آنها است.
دکترمحمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در بدو ورود به زیارت مزار سردار شهید سلیمانی رفتیم و بعد از آن به بازدید این مجموعه صنعتی و فولادسازی آمدیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه فولاد را به عنوان یکی از صنایع مهم، پیشرفته و صادراتی در کشور دانست و افزود: در این مجتمع فولادی بیش از 30 میلیون تن تولید داریم که در آینده به بالای 50 میلیون تن می رسد که در این راستا از اولویت های دولت و مجلس استفاده از ظرفیت معادن ضمن جلوگیری از صادرات خام محصولات آنها است.
وی در ادامه تصریح کرد: در این بین به نظر می رسد در مکان یابی و نحوه استقرار صنایع فولاد، زنجیره تولید و ارزش افزوده مجتمع های فولادی باید تجدید نظر جدی داشته باشیم که در سیاست گذاری های درازمدت در برنامه پنجساله هفتم به عنوان یک مجموعه پیشران در اولویت و مورد توجه خواهد بود به ویژه که یکی از فرصت های مهم کشور که حتی از حوزه نفت و گاز مهم تر بوده، حوزه معدن است.
دکتر قالیباف در ادامه درباره نحوه پیگیری حقوق کارکنان و کارگران مجتمع فولادی، با اشاره به صحبتی که با کارگران پیمانکاری و رسمی این مجتمع شد، گفت: گلایه مندی کارگران در این خصوص را شنیدیم و به آنها حق می دهیم. حقوق و دستمزد کارگران نسبت به دو سال قبل افزایش داشت اما چون سرعت تورم از آن بیشتر بود عملا قدرت خرید کاهش یافت که از موضوعاتی است که ما و دولت باید پیگیری کنیم تا بر تورم غلبه پیدا کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه موضوع حقوق کارگران یک موضوع محلی و صرفا مربوط به این کارخانه نبوده بلکه موضوع کل کارگران کشور در صنایع مختلف است، خاطرنشان کرد: قطعاً باید به گونه ای عمل کرد که نه تنها قدرت خرید کارگران کاهش نیابد بلکه بتوانند پا به پای تورم زندگی کنند؛ البته محیط های کاری مثل اینجا که سختی کار بیشتری به همراه آلودگی محیطی دارد باید ویژه تر دیده شود که حتما پیگیری می کنیم.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала