سقوط SVB و Signature Bank ممکن است منادی رکود در ایالات متحده باشد

© AFP 2023 / Noah BergerЛоготип банка Silicon Valley Bank в США
Логотип банка  Silicon Valley Bank в США  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 13.03.2023
Telegram
استادان دانشگاه فریبورگ در سوئیس و دانشگاه کالج لندن معتقدند در حالی که عواقب این بحران در ایالات متحده از جهات مختلف با بحران سال 2008 متفاوت است، "شکنندگی مالی" ناشی از بدهی های خصوصی بیش از حد همچنان ایالات متحده را آزار می دهد.
به گزارش اسپوتنیک، سیستم بانکی ایالات متحده هفته گذشته با سقوط بانک سیلیکون ولی (SVB) که بزرگترین ورشکستگی بانک در ایالات متحده از زمان بحران مالی سال 2008 بود، متحمل ضربه جدی شد.
پس از توقیف SVB در 10 مارس، سازمان های تنظیم کننده ایالات متحده دو روز بعد اقدام به بستن Signature Bank مستقر در نیویورک کردند و این نگرانی را در مورد آنچه ممکن است این ورشکستگی بانک ها برای کل سیستم بانکی ایالات متحده به همراه داشته باشد، افزایش داد.
سرجیو روسی، استاد اقتصاد کلان و اقتصاد پولی در دانشگاه فریبورگ در سوئیس، به اسپوتنیک گفت که وضعیت متعاقب آن در واقع شباهت های خاصی با بحران مالی سال 2008 دارد.
به عنوان مثال، یکی از این شباهت‌ها این است که بانک‌هایی که در آن زمان و اکنون دچار مشکل بودند، به اصطلاح دچار رکود بانکی شدند، یعنی هجوم سریع سپرده‌گذارانی که مشتاق برداشت پول خود بودند.
روسی می گوید: ثانیاً، این مشکلات به سرعت بازار بین بانکی را نیز تحت تأثیر قرار می دهد، جایی که بانک های طلبکار به دنبال بازپرداخت توسط بانک های بدهکار هستند، از ترس اینکه بانک های دوم نیز ورشکسته شوند. این باعث ایجاد یک اثر دومینویی می شود که می تواند به سرعت منجر به یک بحران بانکی شود، در نتیجه بازار بین بانکی در واقع "یخ زده" است زیرا هیچ بانکی حاضر نیست خط اعتباری را به هیچ بانک دیگری ارائه دهد.
به گفته روسی، شباهت‌های دیگر بین این دو بحران عبارتند از "اثر مسری همه اینها در سراسر بازارهای مالی، هم در ایالات متحده و هم در بقیه اقتصاد جهانی" و و نقش سیاست پولی ایالات متحده، زیرا "چندین بانک در کسب درآمد سود کافی برای تامین مالی پرداخت های بهره خود با مشکل مواجه شده اند که به دلیل افزایش نرخ بهره بر اساس سیاست است.
روسی هشدار داد: این امر خطر یک رکود جدید در ایالات متحده را نیز با توجه به مشکلات متعددی که در حال حاضر بر اقتصاد جهانی تأثیر می گذارد، و تنگناهای زنجیره تأمین و فشارهای تورمی که هم چشم اندازهای رشد واقعی و هم سطح اشتغال در سراسر جهان را کاهش داده اند، محتمل می سازد.
نگرانی های او توسط استیو کین، استاد افتخاری اقتصاد در دانشگاه کالج لندن و نویسنده کتاب های "Debunking Economics" و "The New Economics" تکرار شد، که استدلال کرد که سیستم فدرال رزرو "هیچ کاری برای کاهش سطح بدهی خصوصی انجام نداده است". بحران 2008 که ناشی از "ترکیدن حباب اعتباری" بود.
کین می گوید: شکنندگی مالی ناشی از بدهی هنوز با ما همراه است، اما این رویداد عمدتاً توسط خود فدرال رزرو ایجاد می شود. ما می‌توانیم رکود اقتصادی را تجربه کنیم زیرا نرخ‌های بهره بالا باعث می‌شود خدمات بدهی نسبت به 15 سال گذشته بسیار گران‌تر شود و اعتبار ممکن است در نتیجه منفی شود و باعث رکود شود.
به گفته روسی، این "نشانه واضحی است که یک بحران بزرگ بانکی در ایالات متحده در حال وقوع است، که به سرعت کل بخش مالی ایالات متحده را درگیر خواهد کرد، به ویژه در مورد دارایی های رمزنگاری، شرکت های فناوری و شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر."
کین همچنین توضیح می دهد: اکنون که آنها سعی می کنند تورم را با نرخ بهره کنترل کنند، باعث کاهش ارزش سهام و اوراق قرضه می شوند و این عامل اصلی بحران است. افزایش قیمت دارایی ها عواقب بد یک ایده بد بود. تا زمانی که آنها کاری برای کاهش قیمت دارایی ها و کاهش بدهی های خصوصی انجام ندهند، ما در این مخمصه باقی خواهیم ماند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала