نخستین واکسن ایرانی کرونا، مبتنی بر تکنولوژی mRNA برروی یک داوطلب مرد تزریق شد

CC BY 4.0 / Tasnim news agency / نخستین واکسن ایرانی مبتنی بر تکنولوژی mRNA
نخستین واکسن ایرانی مبتنی بر تکنولوژی mRNA  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 25.02.2023
Telegram
امروز نخستین مرحله کارآزمایی بالینی و تزریق واکسن مبتنی بر تکنولوژی mRNA در مجتمع بیمارستان امام خمینی(ره) انجام شد و این واکسن به‌روی یک داوطلب مرد آزمایش شد.
بیمارستان امام خمینی(ره) انجام شد و این واکسن به‌روی یک داوطلب مرد آزمایش شد.
به گزارش اسپوتنیک, امروز نخستین مرحله کارآزمایی بالینی و تزریق واکسن مبتنی بر تکنولوژی mRNA با حضور دکتر خدامی، مدیر شرکت دانش‌بنیان "رناپ"، دکتر قانعی رئیس ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، دکتر وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر قناعتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران و جمعی از مسئولان برگزار شد.
مهم‌ترین مزیت واکسن‌های mRNA نسبت به سایر واکسن‌ها، توانایی القای همزمان پاسخ ایمنی خونی و ایمنی سلولی بدون کمک گرفتن از مواد اضافی (ادجوانت) در فرمولاسیون واکسن است، همچنین سرعت و انعطاف‌پذیری در تولید این نوع واکسن‌ها، باعث می‌شود در شرایط همه‌گیری کرونا بتوان به‌سرعت نسبت به ساخت واکسن‌های جدید اقدام و از گسترش ویروس و تلفات انسانی جلوگیری کرد.
واکسن کاملاً ایرانی "رناپ" نیز بر مبنای همین فناوری و با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان تولید و پس از اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو وارد مرحله مطالعات کارآزمایی بالینی فاز یک شده بود و امروز برای نخستین بار به‌روی یک داوطلب مرد آزمایش شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала