رأی دیوان بین‌المللی لاهه علیه جمهوری آذربایجان

© Sputnik / Arthur Alexandrovدیوان بین‌المللی لاهه
دیوان بین‌المللی لاهه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 23.02.2023
Telegram
بر اساس رأی دیوان بین‌المللی لاهه که نهاد قضایی مهم سازمان ملل به شمار می رود، مسیر لاچین باید از سوی جمهوری آذربایجان بازگشایی شده و امکان عبور آزادانه از آن فراهم گردد.
به گزارش اسپوتنیک، دیوان بین‌المللی دادگستری روز چهارشنبه به نفع درخواست تجدید نظر ارمنستان در ماه گذشته برای رفع انسداد این مسیر مهم رای داد.
این مسیر مهم از اواسط دسامبر گذشته توسط معترضان جمهوری آذربایجان تحت پوشش "فعالان محیط زیست" مسدود شده است. در حکم این دادگاه به کمبود غذا، دارو و سایر تجهیزات پزشکی اشاره شده است.
در بخشی از این حکم آمده است، باکو باید تمامی اقدامات را برای اطمینان از تردد بدون مانع افراد، وسایل نقلیه و محموله در امتداد مسیر لاچین در هر دو جهت را انجام دهد.
وزارت امور خارجه روسیه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 31.01.2023
مسکو آماده سازمان دهی مذاکرات وزرای خارجه آذربایجان و ارمنستان می باشد
دولت ارمنستان این محاصره را تلاشی برای "پاکسازی قومی" از سوی باکو توصیف کرده است.
باکو در هفته‌های گذشته به دلایل واهی مسیر مهم لاچین به قره باغ را مسدود کرده است. این تنها مسیر دسترسی ارمنستان به قره باغ است. این اقدام باکو با مخالفت‌های بین‌المللی روبرو شده به طوریکه روسیه و فرانسه با صدور بیانیه‌‌هایی خواستار بازگشایی راه ارتباطی قره باغ کوهستانی شده‌اند. روسیه بارها از باکو خواسته به مسدود بودن غیر قانونی مسیر لاچین خاتمه دهد، اما مقامات باکو تاکنون دست از اقدامات خود برنداشته‌اند.
جمهوری آذربایجان اخیرا نیز عملیات تنها خط لوله انتقال گاز از ارمنستان به بخش ارمنی نشین "قره باغ کوهستانی" را مختل کرد.به گفته تحلیلگران جمهوری آذربایجان با این رفتار و قطع گاز ارمنستان به منطقه ارمنی نشین قره باغ در هوای سرد قصد ایجاد مشکل و شرایط اضطراری را دارد. این منطقه ۱۲۰ هزار نفر جمعیت غیر نظامی دارد. جمهوری آذربایجان از زمان بسته شدن غیرقانونی مسیر راهبردی "لاچین" در دسامبر ۲۰۲۲، به طور دوره‌ای گازرسانی را مختل کرده است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала