اعلام جزئیات خرید ارز خدماتی در مرکز مبادله ارز ایران

© Photo / IRNAمرکز مبادله ایران
مرکز مبادله ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 22.02.2023
Telegram
مرکز مبادله ارز و طلای ایران، دوم اسفندماه، براساس مصوبه شورای پول و اعتبار جمهوری اسلامی ایران به صورت رسمی کار خود را آغاز کرد که مدیر ارز خدماتی این مرکز جزئیات نحوه تخصیص ارز و فرایند ثبت نام و خرید را تشریح کرد.
به گزارش اسپوتنیک، مسعود توکلی، مدیر ارز خدماتی مرکز مبادله ایران در گفت‌وگو با ایرنا جزئیات بیشتری درباره فرآیند ثبت نام و خرید ارز در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، چگونگی اختصاص ارز به دانشجویان و موارد دیگر تشریح کرد.
توکلی بیان کرد: فرآیند دریافت ارز در مرکز مبادله به این صورت است که متقاضی در سرفصل‌های خدماتی مصوب باید به یکی از کارگزاران مرکز مبادله مراجعه کند و پس از اینکه مدارک را تحویل داد کارگزار مدارک را ابتدا چک می‌کند.
چنانچه مدارک ارائه شده منطبق با شرایط اعلامی بود، مستندات به مرکز مبادله ارسال و تحویل نماینده مقیم دستگاه مربوطه در مرکز مبادله می‌شود و نماینده مقیم دستگاه مربوطه به صورت ماهوی مدارک را بررسی می‌کند.
در صورت تایید مدارک کد برای متقاضی ارسال می‌شود و فرد باید با همراه داشتن کد به کارگزاری مراجعه و ارز خود را دریافت می‌کند.
در ابتدای شروع کار تنها شعبات منتخب بانک ملی به عنوان کارگزاران، خدمت‌رسانی می‌کنند.
وی افزود: تمام ذینفعان سرفصل خدماتی اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند تقاضای خود را به کارگزار ارائه کنند و هیچ تفاوتی بین ذینفع و متقاضی وجود ندارد.
تمام متقاضیان دریافت ارز اگر مدارک مثبته را ارائه کنند و این مستندات منطبق بر تامین نظر سرفصل باشد، دستگاه مربوطه تایید و راستی آزمایی می‌کند که از مجرای درست تهیه شده باشد.
پس از تایید مدارک بلافاصله دستگاه تاییدیه را در سامانه بارگذاری می‌کند و کد رهگیری ارسال می‌شود و فرد با در اختیار داشتن کد رهگیری می‌تواند ارز خود را دریافت کند.
توکلی در زمینه فرآیند دریافت ارز دانشجویی بیان کرد: فرآیند دریافت ارز دانشجویی به صورت مبسوط در سامانه‌های سجاد برای دانشجویان وزارت علوم و سامانه موحد برای دانشجویان وزارت بهداشت تشریح شده است.
دانشجویان متقاضی دریافت ارز حتماً به سامانه‌های مربوطه مراجعه و حسب ارتباطی که بین مرکز مبادله و وزارت بهداشت برقرار شده این کار انجام خواهد شد و هیچ دانشجویی نیاز ندارد به صورت حضوری و غیرحضوری به مرکز مبادله مراجعه کند و تمام فرآیندها توسط وزارتخانه‌ها انجام می‌شود.
وی افزود: سیاست ابلاغی در خصوص تدوین سرفصل‌های ارز خدماتی این بود که پوشش حداکثری نیازهای مردم را لحاظ کرده باشد و در این خصوص بیش از ۶۰ سرفصل در قالب نیازهای ارزی احصا و تدوین شده است.
هر فرد بر اساس این سرفصل‌ها می‌توانند تقاضای خود را ثبت کنند و مدارک ارسالی راستی آزمایی می‌شود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала