سنای آمریکا می خواهد از همکاری هسته ای روسیه و ایران جلوگیری کند

© W.Scott / سنای آمریکا می خواهد از همکاری هسته ای روسیه و ایران جلوگیری کند
سنای آمریکا می خواهد از همکاری هسته ای روسیه و ایران جلوگیری کند - اسپوتنیک ایران  , 1920, 04.02.2023
Telegram
نشریه "واشنگتن فری بیکن" به نقل از منابع آگاه اطلاع داد جمهوری خواهان در سنای امریکا امیدوارند لایحه ای را تصویب کنند که دولت آمریکا را از تمدید مجوزهایی که اجازه همکاری هسته ای روسیه و ایران را می دهد، منع می کند.
به گزارش اسپوتنیک، نسخه ای از این لایحه اکنون در محافل جمهوری خواه دست به دست می شود و انتظار می رود حمایت آنها را جلب کند. تلاش های قبلی برای تصویب این لایحه به شکست انجامید.
با توجه به تمایل فزاینده کنگره برای مجازات روسیه به دلیل استفاده از تسلیحات ایرانی در اوکراین، آخرین نسخه این لایحه می تواند حمایت دو حزبی بیشتری را به خود جلب کند. منظور تعامل تهران و مسکو در مورد اتم صلح آمیز است که با توافق بر سر برنامه هسته ای ایران در سال 2015 مجاز شد.
گفته شده این لایحه که توسط سناتور تد کروز رهبری می‌شود، احتمالاً با حمایت گسترده دو حزبی روبرو خواهد شد.
براساس گزارش‌ها، این لایحه، مشارکت روسیه را در پروژه‌های هسته‌ای ایران ممنوع می‌کند و کار مداوم ایران را برای طراحی مجدد و نوسازی رآکتور هسته‌ای اراک با چالش روبرو خواهد کرد.
این لایحه همچنین عملیات و آموزش روسیه در نیروگاه اتمی بوشهر و همچنین نقش آن در انتقال و ذخیره آب سنگین ایران را هدف قرار داده و در نظر دارد تا مراودات هسته‌ای روسیه با ایران را محدود کند.
پیشتر شماری از مقامات اطلاعاتی آمریکا، جمعه 13آبان، به خبرگزاری "سی‌ان‌ان" گفته بودند که ایران خواستار کمک روسیه برای پیشرفت سریع برنامه هسته‌ای خود است. همچنین براساس توافق هسته‌ای برجام در سال 2015، ایران می‌تواند در حوزه هسته‌ای برخی مروادت خارجی را با شرکای بین المللی داشته باشد و لایحه جمهوری خواهان سنای آمریکا به طور کامل برخلاف اهداف پیش بینی شده در توافق هسته‌ای ۲۰۱۵است.
این در حالی است که طی ماه‌های گذشته نیز بارها مقامات آمریکایی از جمله ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده‌اند که واشنگتن احیای توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام را از دستور کار خارج کرده و بر مقابله با همکاری نظامی بین ایران و روسیه تمرکز دارد. بر اساس این گزارش، پرایس نیز هفته گذشته در نشست خبری خود در وزارت خارجه آمریکا گفته بود: "برنامه جامع اقدام مشترک از چند ماه پیش تا کنون از دستور کار خارج شده است."
وی افزود: "در حال حاضر آنچه در رأس دستور کار ما قرار دارد انجام هر کاری برای مقابله با همکاری نظامی-فناوری فزاینده بین ایران و روسیه است."
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала