احداث بزرگترین نیروگاه خورشیدی ایران

© Photo / IRNAنیروگاه خورشیدی
نیروگاه خورشیدی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 25.01.2023
Telegram
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه ایران از برگزاری آیین کلنگ‌زنی و آغاز ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی ایران، با ظرفیت ۶۰۰ مگاوات و با سرمایه‌گذاری گروه فولادمبارکه در پایان هفته جاری خبر داد.
به گزارش اسپوتنیک و به نقل از خبرگزاری مهر، محمدیاسر طیب‌نیا، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه ایران اظهار کرد: این نیروگاه در زیربنایی به وسعت ۱۲۰۰ هکتار و در طول سه سال با استفاده از پیمانکاران داخلی ساخته می‌شود و تا پایان سال آینده حدود ۱۰۰ مگاوات از آن به بهره‌برداری می‌رسد.
وی با اشاره به اینکه فولاد مبارکه به دنبال توسعه صنعت سبز در ایران است، افزود: با برنامه‌ ریزی‌های انجام شده احداث این نیروگاه می‌تواند از انتشار ۸۱۰ هزار تن دی‌اکسید کربن در سال جلوگیری کند.
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه تاکید کرد: با توجه به شرایط آلودگی هوا در ایران، این روش بهترین گزینه جایگزین برای نیروگاه‌هایی با راندمان پایین بوده که بسیاری از کشورهای دنیا نیز به احداث چنین نیروگاه‌هایی روی آورده‌اند؛ با در نظر گرفتن ظرفیت این نیروگاه، ۳۵۰ میلیون متر مکعب گاز در سال صرفه‌جویی می‌شود.
وی ادامه داد: اجرای این پروژه برای بیش از ۶۰۰ نفر در زمان ساخت و ۷۰ نفر در زمان بهره‌ برداری به صورت مستقیم اشتغال‌زایی خواهد داشت. همچنین با توجه به اینکه بسیاری از تجهیزات این نیروگاه از تولیدکنندگان داخلی تأمین می‌شود شاهد اشتغال‌زایی غیرمستقیم و رونق صنعت برق ایران در حوزه تجدید پذیر خواهیم بود.
طیف نیا تاکید کرد: هم‌اکنون ظرفیت نیروگاه‌های خورشیدی کل ایران، حدود ۴۵۰ مگاوات است و این در حالی است که این پروژه به تنهایی ۶۰۰ مگاوات، انرژی تجدید پذیر به برق خورشیدی ایران اضافه می‌کند که البته با توجه به مطالعات و برنامه‌ریزی‌های انجام شده، امکان توسعه ظرفیت این نیروگاه تا ۱۰۰۰ مگاوات نیز وجود دارد.
وی ادامه داد: آئین آغاز به ساخت این نیروگاه در شرق اصفهان و با سرمایه‌گذاری اولیه ۱۶ هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان و با حضور معاون وزیر نیرو و برخی از دیگر مسئولان ایران انجام خواهد شد؛ البته این پروژه، تنها سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه در این زمینه نیست و برای کاهش وابستگی به شبکه، نیروگاه ۹۱۴ مگاواتی سیکل ترکیبی فولاد مبارکه در حال احداث است که بیش از ۶۰ درصد پیشرفت داشته و در سال آینده دو واحد گازی جمعاً به ظرفیت ۶۱۴ مگاوات وارد مدار می‌شود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала