کاخ سفید: به تلاش برای آزادی زندانیان دو تابعیتی در ایران ادامه می‌دهیم

© AP Photo / Susan Walshکارین ژان پیر سخنگوی کاخ سفید
کارین ژان پیر سخنگوی کاخ سفید - اسپوتنیک ایران  , 1920, 18.01.2023
Telegram
سخنگوی کاخ سفید در تداوم ادعاهای آمریکا درباره زندانیان دو تابعیتی ایرانی - آمریکایی وعده داد که دولت بایدن متعهد به آزاد کردن این افراد است.
به گزارش اسپوتنیک، "کارین ژان پی یر" سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه در جمع خبرنگاران در واشنگتن در پاسخ به سوالی درباره واکنش دولت بایدن به نامه سیامک نمازی زندانی دو تابعیتی گفت: "استفاده ایران از بازداشت به ناحق به عنوان اهرم سیاسی، ظالمانه است".
سخنگوی کاخ سفید افزود: "نامه سیامک نمازی به دست ما رسیده و با نمازی و خانواده‌اش همدردی می کنیم. ما متعهد به تامین آزادی او هستیم و دولت ایالات متحده همچنان به تلاش برای بازگرداندن او به همراه شهروندان آمریکایی که به ناحق در ایران بازداشت شده‌اند، از جمله عماد شرقی و مراد طاهباز ادامه می‌دهد".
ژان پی یر مدعی شد: "استفاده ایران از بازداشت به ناحق به عنوان اهرم سیاسی، ظالمانه است. ایالات متحده از شهروندان خود در خارج از کشور حمایت خواهد کرد. ما در این مورد به وضوح متعهد بوده‌ایم. شما دیدید و مستقیما از رئیس جمهوری شنیده‌اید که در این زمینه اقدام کرده است".
سخنگوی کاخ سفید ادامه داد: "یکی از اولویت‌های مهم ما این است همه شهروندانی که به‌ ناحق بازداشت شده‌اند در اسرع وقت به خانه‌های خود بازگردند و پرونده‌های شهروندان آمریکایی ربوده شده و مفقودی حل شود، بنابراین این موضوع همچنان یک اولویت برای رئیس جمهور خواهد بود".
سیامک نمازی، زندانی دو تابعیتی ایرانی- ‌آمریکایی‌ در نامه‌ای سرگشاده خطاب به جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اعلام اعتصاب غذا کرده است.
رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز روز سه شنبه به وقت محلی درباره سیامک نمازی مدعی شد: "رنجی که سیامک کشیده، غیر قابل تصور است. او، عماد شرقی و مراد طاهباز باید مدتها قبل به خانه بازمی‌گشتند و ما بازگرداندن آنها را مدیون آنان و خانواده‌هایشان هستیم."
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز 20 دی ماه گفت: "امروز پنج سال وحشتناک است که مراد طاهباز به ناحق در ایران بازداشت شده است. ما بار دیگر از ایران می خواهیم تا فوری مراد طاهباز و سایر آمریکایی ها از جمله عماد شرقی و سیامک نمازی را آزاد کند. بازگشت دوباره این افراد به آغوش خانواده های خود اولویت مهم این دولت است".
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز هفتم دی ماه امسال و در آخرین روزهای سال ۲۰۲۲ میلادی گفت که واشنگتن در سالی که گذشت برخی شهروندان خود را که در ایران، روسیه، ونزوئلا، افغانستان، میانمار، هائیتی و دیگر کشورها زندانی بودند به خانه بازگرداند.
این در حالی است که حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران دوم آذرماه امسال در نشستی مطبوعاتی درباره تبادل زندانیان گفته است: "در ماه مارس توافقی را در خصوص زندانیان با طرف آمریکایی داشتیم که در آن طرف آمریکایی پیشنهاد کرد چه با رسیدن به توافق برجام و چه بدون آن، تبادل زندانیان انجام شود".
وی تصریح کرد: "ما با نگاه انسانی این موضوع را پذیرفتیم، اما چهل روز بعد طرف آمریکایی اعلام کرد بگذارید همزمان با برجام توافق انجام شود. ما آن موقع به طرف آمریکایی گفتیم این افت و خیزهای شما در گفتگوهای غیرمستقیم دیوار بی اعتمادی بین ایران و آمریکا را بلندتر می‌کند. شما در موضوع انسانی تبادل زندانیان حاضر نیستید پیشنهاد خودتان را اجرایی کنید. البته در هفته های گذشته مجدداً به دنبال تبادل زندانیان هستند و ما نیز با نگاه انسانی این موضوع را دنبال می کنیم."
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала