واکنش ایران به اظهارات اخیر رییس ‌جمهور کره جنوبی

CC BY 4.0 / IRNA / ایران و کره جنوبی
ایران و کره جنوبی - اسپوتنیک ایران  , 1920, 18.01.2023
Telegram
سفارت ایران در سئول از تماس با وزارت امور خارجه کره جنوبی در پی مطرح شدن اظهارات اخیر رییس جمهور این کشور درباره ایران خبر داد.
به گزارش اسپوتنیک و به نقل از خبرگزاری یونهاپ، سفارت ایران در کره جنوبی در بیانیه ‌ای اعلام کرد که "گفت‌وگوهایی میان سفارت جمهور اسلامی ایران در سئول و وزارت امور خارجه کره جنوبی انجام شده است و این گفت ‌وگوهای دیپلماتیک در آینده نیز ادامه خواهد داشت."
بیانیه سفارت ایران در پی این مطرح می‌شود که رئیس ‌جمهور کره‌ جنوبی که در روزهای اخیر به ابوظبی سفر کرده در دیدار با ۱۵۰ سرباز کره جنوبی مستقر در امارات در اظهاراتی خارج از عرف دیپلماتیک مدعی شد که ایران دشمن امارات است.
یول در جریان این دیدار اظهار کرد:" دشمن امارات، کشوری که دشمن امارات، ملتی که بزرگترین تهدید علیه آن است، ایران است و دشمن ما نیز کره شمالی است. در نتیجه ما وضعیتی بسیار شبیه به امارات داریم."
به دنبال آن، وزارت امور خارجه کره جنوبی در بیانیه ‌ای گفت که اظهارات یون سوک یول، رییس جمهور این کشور در امارات متحده عربی "بی‌ارتباط" با روابط سئول با تهران بوده است.
وزارت امور خارجه کره جنوبی در بیانیه ‌ای مطبوعاتی خواستار خودداری از تفسیر بیش از حد و غیرضروری این اظهارات رییس جمهور کره شد.
در این بیانیه آمده است: "از زمان برقراری روابط دیپلماتیک با ایران در ۱۹۶۲، کشور ما روابطی مشارکتی و دوستانه با ایران داشته است و تعهد ما نسبت به تداوم پیش‌برد روابط دوجانبه دوستانه با ایران پابرجا است."
در واکنش به اظهارات رییس جمهور کره جنوبی، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفت: اظهارات نقل شده از این مقام کره‌ای نشانگر عدم اطلاع کامل از مناسبات تاریخی و دوستانه جمهوری اسلامی ایران با کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله امارات متحده عربی و تحولات بسیار سریع و مثبت در این زمینه است.
همچنین در پی اظهارات مداخله جویانه رییس جمهور کره جنوبی در امارات، امروز (چهارشنبه) سفیر این کشور به وزارت امور خارجه ایران احضار و مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران توسط معاون حقوقی و بین الملل وزارت خارجه به وی ابلاغ گردید.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала