سفیر سوئد به وزارت امور خارجه ایران احضار شد

© Photo / Frankie THE-drunkieسوئد، اولین کشوری که شماره تلفن خود را دایر کرده
سوئد، اولین کشوری که شماره تلفن خود را دایر کرده - اسپوتنیک ایران  , 1920, 12.01.2023
اشتراک
در واکنش به اظهارات مداخله‌جویانه برخی مقامات اروپایی سفیر سوئد در تهران در جایگاه ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا ، به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران احضار شد.
به گزارش اسپوتنیک و به نقل از خبرگزاری فارس، در واکنش به اظهارات مداخله‌جویانه برخی مقامات اروپایی درباره امور داخلی ایران، "ماتیاس لنتز" سفیر سوئد در تهران در جایگاه ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۲۱ دی ماه به وزارت امور خارجه ایران احضار شد.
گفتنی است سوئد در حال حاضر ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد.
مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در احضار سفیر سوئد ضمن محکوم کردن هرگونه اقدام مداخله جویانه در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: اروپا به جای اتهام‌ زنی، فرافکنی و به کارگیری رفتار دوگانه، باید مسؤولیت خود را در احترام به ارزش‌های حقوق بشری سایر کشورها به طور جدی مورد توجه قرار دهد.
گفتنی است در پی اغتشاشات اخیر در ایران برخی از مقامات اتحادیه اروپا از جمله جوزپ بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن طرح اظهارات مداخله جویانه درباره امور داخلی ایران، علنا از اغتشاشگران حمایت کردند. اتحادیه اروپا در این راستا اقدام به اعمال تحریم‌هایی علیه تعدادی از مقامات و نهادهای ایرانی کرد. علاوه بر این در پی اجرای حکم اعدام چند تن از اغتشاشگران جوزپ بورل و تعدادی از مقامات اتحادیه اروپا به این موضوع واکنش نشان داده و اظهاراتی مداخله جویانه را مطرح کردند.
مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه ایران در دیدار سفیر سوئد در تهران عنوان کرد: غربی‌ها از حقوق بشر به‌عنوان ابزار دیپلماسی برای پیشبرد اهداف زیاده خواهانه خود سوءاستفاده می‌کنند، در حالی که حقوق بشر اصالت داشته و هدف عالی آن حفظ کرامت انسانی و ارزش‌های اخلاقی است.
این دیپلمات ارشد ایرانی با بیان اینکه توجیه توهین به ارزش‌های دینی و مذهبی و ملی دیگر ملت‌ها به بهانه آزادی، خیانت به مفهوم مقدس آزادی و جفا به بشر و حقوق بشر است، گفت: در جامعه انسانی هدف از آزادی، تعالی انسان است و ابتذال فرهنگی و هجو مقدسات و توهین به ارزش‌ها مسیر تکامل و تعالی نیست.
وی با اشاره به نقش برخی کشورهای اروپایی در ترویج خشونت و نفرت پراکنی در دیگر کشورها عنوان کرد: دخالت در امور داخلی کشورها مغایر با همه قواعد و مقررات بین‌المللی است و جمهوری اسلامی ایران قطعا آن را برنمی‌تابد.
مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه ایران در این ملاقات ضمن تاکید به سفیر سوئد که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد، برای انتقال مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران به طرف‌های اروپایی درباره دخالت‌های غیرقابل قبول دولت‌ها عضو این اتحادیه در امور داخلی ایران، از وی خواست تا به این رویه مخرب پایان داده شود.
سفیر سوئد در تهران هم در این ملاقات گفت که مراتب را به بروکسل، مقر اتحادیه اروپا منعکس خواهد کرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала