آمریکا، اثر باستانی فلسطین را بازگرداند

© Flickr / جويپرچم فلسطین
پرچم فلسطین - اسپوتنیک ایران  , 1920, 08.01.2023
Telegram
آمریکا برای اولین بار آثار باستانی غارت شده را به تشکیلات خودگردان فلسطین بازگرداند.
به گزارش اسپوتنیک، این اثر باستانی، یک "وسیله تزیینی" ساخته شده از عاج است که قدمت آن به عصر آهن تقریباً ۳۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد.
بر اساس بیانیه‌های منتشر شده از سوی دفتر امور فلسطینی آمریکا و آژانس خبری و اطلاع‌رسانی رسمی فلسطین (وافا)، مقامات آمریکایی و فلسطینی روز پنجشنبه در مراسمی به مناسبت بازگشت تاریخی در وزارت گردشگری و آثار باستانی در بیت لحم شرکت کردند.
در بیانیه دفتر دادستانی منطقه منهتن (DA) آمده است که قدمت این وسیله که می‌تواند یک وسیله تزیینی شبیه به یک قاشق باشد تقریباً به ۸۰۰-۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد و برای ریختن بخور روی آتش به عنوان هدیه به خدایان یا مردگان استفاده می‌شد.
رولا مایا (وزیر گردشگری و آثار باستانی فلسطین) که در این مراسم شرکت کرده بود، در بیانیه‌ای گفت که این اثر باستانی ارزش واقعی علمی و باستان‌شناختی خود را در مکان واقعی خود به دست می‌آورد.
وی افزود: بر اساس اطلاعات طرف آمریکایی، تحقیقاتی که آن‌ها انجام دادند نشان داد که این اثر از منطقه خربة الکوم در الخلیل به سرقت رفته است.
بیت المقدس - اسپوتنیک ایران  , 1920, 23.07.2022
وزارت خارجه فلسطین: سیاست های اسرائیل فرصت تشکیل دو دولت مستقل را نابود می کند
جورج نول (رئیس دفتر امور فلسطینی آمریکا) که در این مراسم حضور داشت، گفت: بازگشت این آثار تاریخی به کشور "لحظه‌ای تاریخی بین مردم آمریکا و فلسطین است و نشان دهنده اعتقاد ما به قدرت تبادلات فرهنگی در ایجاد متقابل است." تفاهم، احترام و مشارکت را در پی خواهد داشت.
این اثر تاریخی پس از تحقیقات چند ملیتی که توسط دفتر دادستانی منطقه در مورد میلیاردر آمریکایی "مایکل اشتاین‌هارت" انجام گرفت، کشف و ضبط شد. سی‌ان‌ان در آن زمان گزارش داد که اشتاین‌هارت ۱۸۰ اثر تاریخی دزدیده شده به ارزش تقریبی ۷۰ میلیون دلار را تسلیم کرد و با ممنوعیت مادام‌العمر برای دستیابی به آثار باستانی در دسامبر ۲۰۲۱ موافقت کرد.
بر اساس بیانیه دفتر دادستانی منطقه منهتن ، محققان دریافتند که اشتاین‌هارت، یکی از بزرگترین کلکسیونرهای آثار باستانی جهان، اشیای باستانی غارت شده‌ای را در اختیار دارد که توسط ۱۲ شبکه از ۱۱ کشور قاچاق شده است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала