شیرین سازی آب دریا در ایران افزایش می‌یابد

© Sputnik / Shiva Abshenassساحل جزیره ی هنگام
ساحل جزیره ی هنگام - اسپوتنیک ایران  , 1920, 07.01.2023
Telegram
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب ایران با اشاره به بحران آب در استان های مختلف این کشور، گفت: اگر برنامه‌ ریزی نشود ۲۶۰ شهردر ایران می تواند دچار بحران شود، ولی علیرغم تمام مشکلات، تغییر اقلیم، افزایش هزینه های تامین آب سعی بر این است که کمترین مشکل را در استان ها داشته باشیم.
به گزارش اسپوتنیک، اتابک جعفری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به آخرین وضعیت شیرین سازی آب دریا در ایران، اظهار کرد: در حال حاضر ۶۳۵ هزار متر مکعب در شبانه روز شیرین سازی آب در کشور انجام می شود، با توجه به نیازی که ساحل دارد و نمی خواهیم پروژه انتقال آب اجرایی کنیم، یکی از بحث های جدی در حوزه آب موضوع شیرین سازی آب دریا است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر دو درصد جمعیت ایران معادل تقریبا یک و نیم میلیون نفر از آب دریا استفاده می کنند، گفت: پیش بینی ما این است که مطابق برنامه ریزی های صورت گرفته در طول برنامه بتوانیم ۵۰۰ هزار مترمکعب دیگر را به این مجموعه اضافه کنیم.
شیرین سازی هر متر مکعب آب ۱۵۰۰۰ تومان تمام می شود.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب جمهوری اسلامی ایران با اشاره به هزینه شیرین سازی آب دریا در این کشور، گفت: بر اساس آخرین قراردادهایی که به امضا رسیده هزینه هر متر مکعب آب از طریق شیرین‌ سازی آب دریا حدود ۱۲ تا ۱۵ هزار تومان تمام می شود.
کدام استان ها از آب شیرین سازی شده استفاده می کنند؟
جعفری با بیان اینکه در استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خوزستان، یزد، مازندران، گیلان، سمنان، البرز، اصفهان، کرمان، مرکزی و گلستان از آب شیرین سازی شده استفاده می شود، گفت: تا زمانی که منطقه آب داشته باشد استفاده از این روش مقرون به صرفه نیست و وزارت نیرو نیز به این سمت حرکت نمی کند.
وی افزود: برای ساحل دریا و شهرهایی که در حریم دریا قرار دارند، یکی از برنامه های جدی این است که ۵۰۰ هزار مترمکعب به ظرفیت شیرین سازی کشور تا پایان برنامه افزوده شود و برنامه های متعددی را برای این بخش تعریف کرده ایم.
مشکل آب همدان برای افق ۱۴۲۵ کاملا حل شده است
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب جمهوری اسلامی ایران با اشاره به آخرین وضعیت تامین آب استان همدان نیز گفت: مشکل آب همدان برای افق ۱۴۲۵ کاملا حل شده است و هیچ مشکلی برای تامین آب این استان وجود ندارد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала