گازدهی به زنجیره‌های جدید در سایت هسته ای نطنز در ایران شروع شده است

© AP Photo / Hasan Sarbakhshianتأسیسات نطنز در ایران
تأسیسات نطنز در ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 23.11.2022
Telegram
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد در نطنز، گازدهی به زنجیره‌های جدید شروع شده، در فردو نیز با استفاده از ظرفیتی که وجود داشت آنها را به ظرفیت غنی سازی ۶۰ درصد تبدیل کردیم.
به گزارش اسپوتنیک، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در حاشیه نشست هیئت دولت و در جمع خبرنگاران درباره پاسخ ایران به قطعنامه شورای حکام، گفت: سازمان انرژی اتمی ایران در راستای اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در سایت فردو و نطنز ظرفیت جدیدی را برای غنی سازی ایجاد کرده که البته کل این اقدامات در چارچوب مقررات سازمان بین المللی انرژی اتمی است.
وی ادامه داد: در نطنز، گازدهی به زنجیره‌های جدید شروع شده، در فردو نیز با استفاده از ظرفیتی که وجود داشت و تولید ۲۰ درصد انجام می‌داد، آنها را به ظرفیت غنی سازی ۶۰ درصد تبدیل کردیم و همچنین در گام تکمیل که در حال اقدام است، سانتریفیوژهای نسل جدید و نسل ۶ را جایگزین سانتریفیوژهای نسل اول خواهیم کرد.
Символика Международного агентства по атомной энергии - اسپوتنیک ایران  , 1920, 22.11.2022
آژانس بین المللی انرژی هسته ای در نظر دارد کنترل سایت هسته ای فردو را افزایش دهد
اسلامی تصریح کرد: امیدواریم همان گونه که مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در سخنانش اشاره کرد، همگان بدانند، فشار سیاسی و قطعنامه راه حل موضوع نیست و با دامن زدن به موارد اتهامی نمی‌توان مشکلات را حل کرد.
وی گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی باید با رفتار حرفه‌ای و مطابق توافق ۲۰۱۵ به موضوعات رسیدگی کند. آمریکا که خودش از توافق هسته‌ای خارج شده است نه تنها خودش به این توافق عمل نکرده، بلکه مانع اقدامات دیگران نیز شده است. امیدواریم اگر حسن نیت دارند به همان متن و چارچوب و ضوابط برگردند و بیش از این اجازه ندهند با عملیات روانی و جوسازی سیاسی، حقوق ملت ایران را تضییع کنند.
تأسیسات هسته‌ای شهید احمدی روشن یا تأسیسات هسته‌ای نطنز، یکی از تاسیسات هسته‌ای مرتبط با برنامهٔ هسته‌ای ایران می‌باشد که به‌منظور غنی‌سازی اورانیوم در نزدیکی شهر نطنز احداث شده‌است. تأسیسات زیرزمینی غنی‌سازی این مرکز، توسط سپری بتنی به ضخامت تقریبی ۷٫۶ متر محافظت می‌شود.
تأسیسات هسته‌ای شهید علی‌محمدی یا تأسیسات هسته‌ای فُردو، یکی از تاسیسات هسته‌ای ایران است که به‌منظور غنی‌سازی اورانیوم در عمق ۹۰ متری صخره‌های سنگی، در کیلومتر ۲۵ آزادراه قم-تهران ساخته شده‌است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала