فاطمی امین: ایران در آستانه پیوستن به تجارت آزاد اوراسیا است

© Photo / IRNAسید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران
سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 23.11.2022
Telegram
وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران گفت سند جامع ایران و بلاروس در 16 محور در دست تهیه است و هنگام سفر رئیس جمهور بلاروس به تهران در اسفند امسال این نقشه راه نهایی می شود
به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری ایرنا، سید رضا فاطمی امین روز چهاشنبه در حاشیه نشست هیأت دولت با اشاره به سفر نخست وزیر بلاروس به ایران گفت: "میزبان نخست وزیر بلاروس بودیم که در چهارماه گذشته چهار هیأت از بلاروس به ایران سفر کرده و این هم پنچمین سفر بود".
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در هر روابط خارجی 4 زیرساخت داریم که نخست باید آنها را تکمیل کنیم، اظهار داشت:" نخستین زیرساخت بحث مباحث پول و مالی است که تفاهم نامه ای بین ایران و بلاروس امضا شد و یکی از کارهای انجام شده این بود که خط اعتباری 100 میلیون دلاری برای کشور بلاروس تخصیص داده شد و از ایران به بلاروس کالا ببرند. همچنین بحت تهاتر با بلاروس را توسعه می‌دهیم".
فاطمی امین زیرساخت دوم را گمرک دانست و ادامه داد: "بلاروس عضو پیمان اوراسیا است و ایران تاکنون 5 دور برای پیوستن کامل به تجارت آزاد مذاکره کرد و امیدواریم به زودی موافقتنامه الحاق ما به تجارت آزاد در پیمان اوراسیا انجام شود".
به گفته وی، در بحث کنسولی و روادید تمهیداتی انجام شد و در بحث حمل و نقل هم قرار شد روابط پروازی با بلاروس انجام شود چون بلاروس به لحاظ صنعتی برای ما اهمیت دارد و ماشین‌هایی که در این کشور تولید می شود در بسیاری از کشورها به ویژه روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
فاطمی امین همچنین از خرید 500 دستگاه دامپتراک از بلاروس خبر داد و در بحث دارو و تجهیزات پزشکی گفت: "جمهوری اسلامی ایران به لحاظ دارو وتجهیزات پزشکی بسیار پیشرفته است و گلاوچنکو از این تجهیزات بازدید داشته است؛ جای خوشحالی دارد که شرکت‌های دارویی ایرانی قرار است به بلاروس صادرات داشته باشند".
وزیر صمت همچنین درباره سند جامع ایران و بلاروس خاطرنشان کرد: "سند جامع نقشه راهی با 16 محور آماده شد که همه موضوعات حمل و نقل، گمرگی، کنسولی،صنعتی، تجاری، کشاورزی و آموزشی را دربر گرفته است".
وی افزود: "این نقشه راه یک ماه گذشته از طرف ما به وزارت خارجه بلاروس فرستاده شد و امیدواریم در سفر اسفند امسال رییس جمهور بلاروس یه تهران نهایی شود".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала