بیانیه مشترک آمریکا و سه کشور تروئیکای اروپایی در حمایت از قطعنامه شورای حکام علیه ایران

© AFP 2022 / Alex Haladaبیانیه مشترک آمریکا و سه کشورتروئیکای اروپایی در حمایت از قطعنامه شورای حکام علیه ایران
بیانیه مشترک آمریکا و سه کشورتروئیکای اروپایی در حمایت از قطعنامه شورای حکام علیه ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 19.11.2022
Telegram
پس از تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در روز گذشته که در آن ایران را به دلیل آنچه "عدم همکاری" محکوم کرده بود، سه کشور تروئیکای اروپایی و آمریکا با انتشار بیانیه ای از این قطعنامه حمایت کردند.
به گزارش اسپوتنیک؛ در این بیانیه آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان چنین آمده است:
ما ...از تصویب قطعنامه شورای حکام در خصوص ایران استقبال می‌کنیم. این قطعنامه در واکنش به همکاری ناکافی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص مسائل جدی باقی‌مانده مربوط به تعهدات حقوقی ایران ذیل توافقنامه پادمانی پیمان منع گسترش (ان‌.پی‌.تی)؛ به تصویب رسید.
این دومین قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص این موضوعات در سال جاری است. شورا با انجام این کار پیام روشنی ارسال کرده مبنی بر اینکه ضروری و اضطراری است که ایران به تعهدات پادمانی خود ذیل ان.پی.تی پایبند باشد و بدون درنگ اقدامات مشخص‌شده را انجام دهد.
آژانس - اسپوتنیک ایران  , 1920, 18.11.2022
گزارش و تحلیل
دلیل اعمال خصمانه آژانس بین الملی انرژی هسته ای بر علیه ایران چیست؟
ایران بایستی درباره ذرات اورانیوم شناسایی‌شده در سه مکان اعلام‌نشده توضیحات معتبر ارائه کند و مکان مواد هسته‌ای و/یا تجهیزات مرتبط آلوده‌ی مرتبط را مشخص کند.
قطعنامه مذکور بار دیگر بر حمایت تزلزل‌ناپذیر شورا از تلاش‌های دیرینه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حل این مسائل حیاتی با ایران صحه می‌گذارند.
همان‌طور که روشن کرده‌ایم چنانچه ایران این کار را انجام دهد و مدیر کل بتواند گزارش دهد که مسائل باقی‌مانده پادمانی دیگر حل‌نشده نیستند شورا می‌تواند بررسی این موضوع را فیصله دهد.
ما امیدواریم ایران از این فرصت برای همکاری مبتنی بر حسن نیت با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جهت فیصله دادن این مسائل حل‌نشده استفاده کند، به گونه‌ای که انجام هیچ اقدام دیگر از سوی شورا در خصوص این مسائل لازم نباشد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала