حمایت مجارستان از حق ایران برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای

© Photo / IRNAامضای سند همکاری ایران و مجارستان
امضای سند همکاری ایران و مجارستان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 18.11.2022
Telegram
وزیر خارجه مجارستان پس از امضای پروتکل سومین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و مجارستان، از حق ایران برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای حمایت کرد.
به گزارش اسپوتنیک، سند پروتکل سومین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و مجارستان به امضای "سید احسان خاندوزی" وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران و "پیتر سیارتو" وزیر خارجه مجارستان رسید.
دو طرف بر رشد ۵۵ درصدی مبادلات تجاری دو کشور در فاصله اجلاس دوم و سوم کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی تاکید کردند که نشان‌دهنده اهمیت این کمیسیون است.
همچنین در حوزه کشاورزی دو کشور توافق‌های مهمی داشتند که قرار شد سه سند همکاری در حوزه کشاورزی، بهداشت دام و قرنطینه گیاهی در آینده نزدیک امضا شود. در حوزه تبادل دانشجو نیز با توجه به توافقات قبلی مجارستان برای اعطای ۱۰۰ بورسیه به دانشجویان ایرانی توافق کرده بود که تاکنون بیش از ۶۰۰ دانشجو درخواست استفاده داده‌اند.
وزیر اقتصاد ایران در پایان این اجلاس از برنامه دو کشور برای افزایش سطح همکاری‌های اقتصادی دو کشور به ۱۰۰ میلیون یورو خبر داد.
خاندوزی با اشاره به نقش دانشجویان دو کشور به عنوان سفیران فرهنگی ابراز امیدواری کرد: دانشجویان مجارستانی بیشتری به ایران سفر کنند.
وی افزود: ایران و مجارستان دو کشور با مواضع بسیار نزدیک در حوزه‌های مختلف اقتصادی و سیاسی و فرهنگی هستند.
وزیر اقتصاد ایران گفت: پیام کمیسیون مشترک دو کشور منحصر به اقتصاد نیست و دو کشور می‌توانند در رفع معضلات منطقه همکاری کنند.
پیتر سیارتو وزیر امور خارجه مجارستان  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 18.11.2022
مجارستان به ادغام ایران در سیستم همکاری های بین المللی مساعدت خواهد کرد
پیتر سیارتو وزیر خارجه مجارستان نیز در کنفرانس خبری مشترک با وزیر اقتصاد ایران پس از سومین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و مجارستان بر همکاری دو کشور در زمینه کاهش تنش‌های منطقه‌ای تاکید کرد.
وی امسال را هشتاد و پنجمین سالگرد روابط دیپلماتیک دو کشور خواند و گفت: ۹۶ شرکت ایرانی و مجارستانی در نشست اقتصادی دو کشور حاضر هستند.
وزیر خارجه مجارستان از رشد بیش از ۵۰ درصدی حجم تجارت خارجی دو کشور در سال جاری میلادی خبر داد.
وی از توسعه همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های کشاورزی، تبادل دانشجو و بورسیه تحصیلی، فناوری و محصولات صنعتی سخن گفت و از نقش مهم ایران در جلوگیری از مهاجرت افغان‌ها به اروپا و خصوصاً مجارستان خبر داد.
پیتر سیارتو تاکید کرد که مجارستان حامی حق استفاده ایران از انرژی هسته‌ای است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала