ادعای تروئیکای اروپایی: ذخایر اورانیوم غنی شده ایران ۱۸ برابر از محدودیت های برجامی فراتر رفته

© Photo / IRNAمذاکرات وین
مذاکرات وین - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.11.2022
Telegram
سه کشور اروپایی عضو برجام با صدور بیانیه‌ای مشترک در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ادعای ایالات متحده آمریکا درباره ایران به‌عنوان مانع رسیدن به توافق نهایی در مذاکرات احیای برجام را تکرار کرد.
به گزارش اسپوتنیک؛ در این بیانیه که از سوی سفیر و نماینده دائم آلمان نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین قرائت گردید، ادعا شد که خواسته‌های فرابرجامی ایران مانع رسیدن به پایان مذاکرات در شهریور ماه گذشته شد.
بیانیه یادشده ادعا کرده است: تروئیکا به همراه شرکا، تمام تلاش خود را برای مذاکره در مورد بازگشت به برنامه هسته ای ایران انجام داده است. پس از ماه‌ها مذاکره، هماهنگ‌کننده برجام در ماه مارس و بار دیگر در آگوست سال جاری پیش‌نویس توافق‌هایی را ارائه کرد که ایران را به پایبندی کامل به تعهدات برجامی و ایالات متحده را به توافق بازمی‌گرداند. ایران با وجود تلاش‌های بیشتر در تابستان، این بسته‌ها را با درخواست‌های خارج از محدوده برجام رد کرد.
وزارت خارجه روسیه - اسپوتنیک ایران  , 1920, 17.11.2022
مسکو: غرب در تلاش است با هیستری درباره پهپادهای ایران، موضع خود در قبال برجام را پنهان کند
در بخش دیگری از بیانیه تروئیکا به تدابیر جبرانی ایران در برجام که در مقابل بی‌عملی طرف‌های مشارکت کننده در این توافق صورت گرفت اشاره شده و آمده است: امروز، کل ذخایر اورانیوم غنی شده ایران ۱۸ برابر از محدودیت های تعریف شده در برجام فراتر رفته و شامل مقادیر بسیار نگران کننده اورانیوم غنی شده تا ۵، ۲۰ و ۶۰ درصد است. از زمان آخرین گزارش مدیرکل در سپتامبر سال جاری، ایران ذخایر اورانیوم غنی شده با خلوص ۲۰ درصد را تا ۱۶ درصد و ذخایر اورانیوم با خلوص ۶۰ درصد را تا ۱۲ درصد افزایش داده است.
سه کشور اروپایی ادعا کردند: اگر ایران تصمیم نگیرد که بصورت کامل به تعهدات برجامی بازگردد این وضعیت در آینده‌ نزدیک بدتر خواهد شد. از این رو ما به رایزنی‌ها در کنار شرکای بین‌المللی درباره بهترین روش برای مقابله با تشدید بی‌وقفه و خطرناک هسته‌ای ایران ادامه خواهیم داد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала