بیانیه تروئیکای اروپا علیه فعالیت هسته‌ای ایران

© Photo / IRNAبرگزاری نشست مذاکره‌کنندگان ایران و سه کشور اروپایی
برگزاری نشست مذاکره‌کنندگان ایران و سه کشور اروپایی  - اسپوتنیک ایران, 1920, 11.11.2022
Telegram
فرانسه، آلمان و انگلیس با صدور بیانیه مشترکی مدعی شدند که ایران از فرصت دیپلماتیک حساس استفاده نکرده است و در عوض به گسترش برنامه هسته ای خود به نحوی فراتر از هرگونه توجیه غیرنظامی قابل قبول ادامه می‌دهد.
به گزارش اسپوتنیک، به نقل از سایت وزارت امور خارجه آلمان، در بیانیه مشترک سه کشور اروپایی آمده است:" ما دولت های فرانسه، آلمان و انگلیس به همراه دیگر اعضای توافق هسته ای و آمریکا از آوریل 2021 با حُسن نیت با ایران برای احیا و اجرای کامل برجام مذاکره کرده ایم. اوایل اوت، پس از یک سال و نیم مذاکرات، هماهنگ‌کننده برجام مجموعه نهایی متونی را به ایران ارائه کرد که امکان بازگشت به تعهدات برجامی‌اش را خواهد داد و همچنین زمینه بازگشت آمریکا به توافق را فراهم می‌کند".
این بیانیه در ادامه مطرح کرد: "در این بسته نهایی، هماهنگ کننده تغییرات بیشتری اعمال کرد که ما را به مرز انعطاف پذیری مان رساند. متاسفانه، ایران انتخاب کرده که از این فرصت حساس دیپلماتیک استفاده نکند و در عوض، به گسترش برنامه هسته ای اش به نحوی فراتر از توجیه غیرنظامی قابل قبول ادامه دهد".
در ادامه این بیانیه تروئیکای اروپایی ادعا شد است:" درحالی که به توافق نزدیک می شدیم، ایران موضوعات جداگانه ای را مطرح کرد که با تعهدات بین المللی الزام آور و قانونی اش با نام ان پی تی و توافق پادمان های ان پی تی منعقد شده با آژانس بین المللی انرژی اتمی ارتباط داشت.این خواسته جدید، تردیدهای جدی در مورد نیات و تعهدات ایران به نتیجه موفقیت آمیز برجام ایجاد می کند. موضع ایران در تضاد با تعهدات الزام آور قانونی اش است و چشم انداز احیای برجام را به خطر می‌اندازد".
سه کشور یاد شده اروپایی در ادامه این بیانیه همچنین مدعی شدند: شورای حکام آژانس در ماه ژوئن با اکثریت قاطع، قطعنامه ای را تصویب کرد که از ایران می‌خواهد برای پاسخ به پرسش های حل نشده آژانس، اقدام فوری انجام دهد. سه ماه بعد ایران ابدا هیچ اقدامی انجام نداده، همانطور که در گزارش جدید مدیرکل آژانس تائید شده است. در عین حال، موضع ما، مشخص و ثابت است. ایران باید به طور کامل و بدون معطلی با حسن نیت با آژانس همکاری کند".
در این بیانیه اضافه می شود:" بر عهده ایران است که پاسخ های معتبر به لحاظ فنی به پرسش های آژانس در مورد محل اختفای همه مواد هسته ای در قلمرو خود ارائه دهد. برجام به هیچ وجه نمی تواند برای رهایی ایران از تعهدات الزام آور قانونی که برای رژیم جهانی منع اشاعه هسته ای ضروری است، مورد استفاده قرار گیرد".
در پایان این بیانیه تروئیکای اروپایی ادعا شده است: "با توجه به شکست ایران در به نتیجه رساندن این توافق روی میز، ما به همراه شرکای بین المللی در مورد بهترین روش برای پرداختن به تشدید تنش های مستمر توسط ایران و نبود همکاری با آژانس در ارتباط با توافق پادمان های ان پی تی این نهاد رایزنی و مشورت می کنیم".
واکنش روسیه به بیانیه سه کشور اروپایی
همچنین نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی مستقر در وین به بیانیه مشترک تروئیکای اروپایی که طی آن ادعاهایی را علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران مطرح کردند، واکنش نشان داد.
"میخائیل اولیانوف" در صفحه توئیتر خود نوشت: "واقعاً بسیار نابهنگام بود. درست در یک لحظه حساس در مذاکرات وین و در آستانه نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала