گفتگوی تلفنی وزرای امور خارجه ایران و آذربایجان پیرامون اوضاع قفقاز جنوبی

CC BY 4.0 / Iranian foreign ministry / حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در دیدار با جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در دیدار با جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 30.10.2022
اشتراک
وزارت امور خارجه آذربایجان اعلام کرد که جیحون بایراموف و حسین امیرعبداللهیان وزرای امور خارجه آذربایجان و ایران روز یکشنبه در گفت وگوی تلفنی درباره وضعیت قفقاز جنوبی گفتگو کردند.
به گزارش اسپوتنیک، در گفتگوی وزرای امور خارجه ایران و آذربایجان برخی موضوعات دوجانبه و نیز مسائل مورد اهتمام مشترک در عرصه منطقه ای و بین المللی مورد گفت و گو و تبادل نظر قرار گرفت.
در این گفتگوی تلفنی وزیر امور خارجه ایران ضمن اشاره به مناسبات خوب جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان و با اشاره به دیدار اخیر روسای جمهور دو کشور در" آستانه" ، بر تمامیت ارضی کشورهای منطقه از جمله جمهوری آذربایجان، تاکید کرد و افزود: "ما همواره بر این باوریم که حضور بیگانگان در این منطقه شرایط را پیچیده تر می کند و ما مخالف این حضور هستیم."
امیر عبداللهیان در ادامه افزود: "جمهوری اسلامی ایران راهکار درست حل اختلاف در قفقاز را در نشست 3+3 و مکانیسم های منطقه ای جستجو می کند و همواره به تلاش های خود برای حل مشکل میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان ادامه خواهد داد".
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران خاطر نشان کرد: "ما امنیت منطقه را مقوله ای به هم پیوسته دانسته و امنیت جمهوری آذربایجان را امنیت منطقه و ایران می دانیم، و مخالفت خود را با هر گونه استقرار نیروی بیگانه در منطقه اعلام داشته و آن را مغایر با صلح و ثبات و همکاری های منطقه ای می دانیم".
جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز در این گفت و گوی تلفنی، ارتباط مستقیم و مستمر وزرای خارجه دو کشور را نشانگر عمق روابط بین تهران و باکو دانست و گفت: "ما برای این روابط ارزش و احترام قائل هستیم".
وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در ادامه از تماس تلفنی وزیر امور خارجه ایران و تشریح نتایج سفر به ارمنستان قدردانی کرد و تلاش های جمهوری اسلامی ایران برای کمک به صلح و ثبات منطقه ای را ستود. بایراموف در پایان مخالفت خود را با استقرار نیروهای بیگانه در منطقه ابراز داشت و بر تداوم همکاری های منطقه ای از جمله در قالب نشست 3+3 برای کمک به ثبات و امنیت در منطقه تاکید کرد.
وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان همچنین از سفر پیش روی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران به باکو استقبال کرد و آن را گام مهمی در راستای کمک به پیشرفت روابط دوجانبه توصیف کرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала