حضور شرکت‌های خارجی در انرژی‌های تجدیدپذیر ایران

© Photo انرژی
 انرژی - اسپوتنیک ایران, 1920, 20.09.2022
Telegram
آیا سرمایه‌گذاری کشورهای خارجی برای توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر در ایران با مشکل روبرو خواهد شد؟
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "ایرنا"، جعفر محمدنژاد سیگارودی، دیرکل دفتر مدیریت طرح‌های تجدیدپذیر سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران از استقبال شرکت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاران در ایران خبر داد.
وی در ادامه گفت: "مشکلی از بابت ورود و یا سرمایه‌گذاری کشورهای خارجی برای توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشورمان وجود ندارد. هم‌زمان با برپایی دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر، بهره‌وری و صرفه‌جویی انرژی ایران جلسه‌ای با نمایندگان سفارت هلند و نیز نماینده یک کمپانی دولتی چین فعال در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر برگزار شد که آنها درخواست مشارکت در توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشورمان را داشتند.
نمایندگان کمپانی دولتی چین تمایل دارند هم در بخش تولید تجهیزات مرتبط با نیروگاه‌های تجدیدپذیر و هم سرمایه‌گذاری در این زمینه، مشارکت داشته باشند. باتوجه‌به بحث تحریم‌ها و محدودیتی که در این زمینه وجود دارد، آنها دنبال شرایط خاصی که اطمینان بخش برای حضورشان باشد، هستند.
ما در ساتبا برای اینکه توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر توسط بخش خصوصی و یا مشارکت خارجی، مشکلی از بابت ورود یا مشارکت سرمایه‌گذار خارجی نداریم.
اولین خودروی تولید انبوه با انرژی خورشیدی در جهان - اسپوتنیک ایران, 1920, 23.06.2022
اولین خودروی تولید انبوه با انرژی خورشیدی
اما آنچه که مهم است این است که سرمایه‌گذاران خارجی فارغ از اینکه در حوزه انرژی تجدیدپذیر ورود کنند یا در هر حوزه دیگری مثل صنعت یا کشاورزی از متولی امر حمایت سرمایه‌گذاری این درخواست را دارند تا از آنها حمایت‌های لازم را داشته باشند.
انتظار سرمایه گذران خارجی از دو جهت است، نخست آنکه سرمایه‌گذاری آنها در داخل کشور حمایت یا اطمینانی داده شود که سرمایه‌گذاریشان حفظ خواهد شد و دوم اینکه بازگشت سرمایه و در آمد آنها به کشورشان ممکن خواهد بود.
در این زمینه اختیارات کامل در مسوولیت وزارت امور اقتصاد و دارایی و واحد مربوطه است؛ اما در وزارت نیرو محدودیتی از باب مشارکت آنها نخواهیم داشت؛ زیرا مقرراتی را که ما گذاشته‌ایم، این امکان را می‌دهد که سرمایه‌گذار خارجی یا به‌صورت مستقیم یا از طریق یک همکاری با شرکت‌های ایرانی کار را انجام دهد.
همچنین به آنها گفته شده در مدل قراردادهای خرید تضمینی برق لازم است که شرکتی را با مشخصات ایرانی در ایران ثبت کنند. در فراخوان‌هایی هم که اعلام شده است، امکان مشارکت خارجی وجود دارد؛ اما سرمایه‌گذاران خارجی شرط حضور خود را یک سری حمایت‌ها که عملاً از طریق وزارت دارایی باید انجام شود اعلام کرده‌اند".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала