کارگردان سرشناس و مطرح سینمای جهان درگذشت

© AFP 2023 / Miguel Medinaکارگردان سرشناس و مطرح سینمای جهان درگذشت
کارگردان سرشناس و مطرح سینمای جهان درگذشت - اسپوتنیک ایران  , 1920, 13.09.2022
اشتراک
ژان لوک گذار کارگردان مشهور فرانسوی سوئیسی در سن ۹۱ سالگی درگذشت.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه فرانسوی لیبراسیون، "ژان لوک گدار" کارگردان فرانسوی-سوئیسی که یکی از چهره های مهم در جنبش فیلمسازی در سن ۹۱ سالگی درگذشت.
"گدار" در پایان دهه ۴۰ از دانشگاه سوربن در رشته مردم شناسی فارغ‌التحصیل شد اما علاقه‌اش به سینما موجب شد تا به‌همراه گروهی از دوستان جوان‌اش چون "کلود شابرول"، "فرانسوا تروفو" و "اریک رومر" به جست‌وجو درباره قابلیت‌های نهفته سینما بپردازند. آن‌ها ماهنامه‌ سینمایی به‌نام "لاگازت دو سینما" راه‌اندازی کردند که البته فقط برای پنج ماه منتشر شد.
اولین فیلم بلند داستانی گدار "از نفس افتاده" بود که در سال ۱۹۵۹ براساس داستانی از "فرانسوا تروفو" ساخت.
دهه ۶۰ پربارترین دوره زندگی گدار بود و او در این دهه هرسال به‌طور میانگین دو فیلم ساخت، فیلم‌هایی که بسیاری از آن‌ها با گذشت زمان ارزش بیش‌تری یافتند.
آکادمی اسکار در سال ۲۰۱۰ به‌پاس یک عمر دستاورد سینمایی قصد تقدیر ویژه از گدار را داشت، اما این کارگردان سرشناس از حضور در مراسم اعطای جوایز خودداری کرد.
گدار درباره علت حضور نیافتن در این مراسم گفت: "از خودم پرسیدم مقامات آکادمی اسکار کدام یک از فیلم‌های مرا دیده‌اند. آیا آنها اصلا سینمای مرا می‌شناسند؟ این جایزه هیچ معنایی برای من ندارد."
این فیلم‌ساز طی چهار دهه فعالیت سینمایی موفق به کسب جوایز معتبری شده است که دو خرس نقره‌ای و یک خرس طلای جشنواره برلین، شیر طلا، جایزه هیات داوران و شیر طلای افتخاری جشنواره ونیز از مهم‌ترین آنها هستند.
وی که پنج‌بار نامزد جایزه نخل طلای کن بوده است، در سال ۱۹۷۸ جایزه افتخاری سزار فرانسه را دریافت کرد، در سال ۲۰۰۷ جایزه یک عمر دستاورد سینمایی آکادمی فیلم اروپا را گرفت و در سال ۱۹۹۵ یوزپلنگ افتخاری جشنواره لوکارنو به وی اعطا شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала