گزارش و تحلیل

مدیران ناکارآمد تاثیر گذار تر از تحریم ها

© Fotolia / Beeboysحقوق نامتعارف مدیران
حقوق نامتعارف مدیران - اسپوتنیک ایران, 1920, 12.09.2022
Telegram
فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق نشان داد نقش مدیران ناکارآمد در رساندن دشمن به اهداف بسیار بیشتر از تحریم ها و یا حتی حمله نظامی می باشد.
می گویند سازمان اطلاعات شوروی سابق یک جاسوس که از مدیران ارشد بود را بازداشت کرده بود و مدارک زیادی در اختیار داشت که این جاسوس مبالغ زیادی از آمریکایی ها دریافت کرده بود.
در بازجویی ها هر کاری می کردند وی به جاسوسی با فروش اطلاعات به دشمن اعتراف نمی کرد و قسم می خورد که هیچ اطلاعاتی را به دشمن نفروخته.
وقتی هم تحقیق می کردند می دیدند هیچ اطلاعاتی که در اختیار وی بوده به دست دشمن نرسیده.
ولی خوب مدارک نشان می داد وی پولهای کلانی را دریافت کرده.
آخرش به فکر بازجوها رسید از او سوال کنند پس پولها را بابت چه دریافت کرده.
وی اعتراف کرد که مثلا پولی را دریافت کرده که فردی را در جایی سر کار بگذارد و به او پست بدهد.
درباره مبلغ بعدی هم همین را گفت و به همین ترتیب.
یقین پیدا کردند پس جاسوس ها همان هایی هستند که وی در مناصب مختلف قرار داده، و سریع رفتند همه شان را بازداشت کردند و تحقیقات با آنها هم نشان می داد که اینها هم هیچ اطلاعاتی به دشمن نداده اند و حتی در مواردی بسیار هم به حزب و نظام وفادار بودند.
معمای بسیار عجیبی بود.
وقتی بیشتر تحقیق کردند دیدند آن فرد یک مهندس را در جایی که باید یک پزشک مسئولیت داشته باشه قرار داده و یک وکیل را جای مهندس و یک پزشک را جای وکیل و مدیر را جای معمار و معمار را جای مدیر و...
حالا تازه پازل روشن شده بود.
هیچ کدام از مدیران در جای خودشان قرار نداشتند و هیچ کدام اصلا نمی دانستند چه کار باید بکنند و تصمیمات آنها در نهایت در حد تصمیمات بسیار آماتوری و شعاری بود و در واقع همین ماجرا بود که کل کشور را به هم ریخته بود.
همه شان هم به حزب کمونیست و به آرمان ها و ایدئولوژی حاکمیتی شدیدا وفادار بودند و تلاش داشتند تا کار خود را به احسن وجه انجام دهند، ولی خوب در جای خود قرار نداشتند.
حال نمی دانم در کشور خودمان برخی از دشمن پول میگیرند چنین کارهایی را انجام دهند یا مجانی چنین کاری را انجام می دهند؟
آیا وقتی که می بینیم نه یک فرد بلکه چندین فرد که هزاران میلیارد تومان اختلاس و دزدی کرده اند راحت پولها را به کشورهایی مانند کانادا یا آمریکا یا انگلیس یا ... منتقل می کنند و آنجا هم اقامت می گیرند وهم تحت حمایت دولت های این کشورها قرار می گیرند، آیا نباید فکر کنیم اینها چه سر و سری با این کشورها داشته اند که به این راحتی توانسته اند هم پولها را منتقل کنند هم تحت الحمایه قرار بگیرند.
آیا نباید فکر کرد که جریان بسیار پیچیده تر از یک اختلاس و یا دزدی اموال بیت المال ساده است؟
اینکه می بینیم فردی مهر نماز داغ کرده و بر سر چسبانده و ادعای مومنی و مسلمانی و حتی پیش نمازی می کرده و بعد با یک صلیب و شلوارک در تصاویر ظاهر می شود، یعنی چه؟
منظور این نیست که همه مدعیان طرفداری از نظام شبیه وی هستند، که البته و صد البته اکثریت قریب به اتفاق اینگونه نیستند، اما به این معنی است که دشمن به خوبی می داند برای اینکه فردی را در ساختار دولتی ما نفوذ دهد باید آن فرد ریاکار و منافق خوبی باشد و شدیدا ظاهر نمایی کند و مدعی طرفداری از نظام و مقامات عالی کشور باشد.
البته طبیعی است که برخی که از روی دلسوزی برای نظام و حاکمیت انتقاد می کنند هم مورد غضب و یا توسط باندهای مرتبط با این صاحبان نفوذ هدف قرار بگیرند.
نگاه کوتاهی به تاریخ ایران بیاندازد، بیش از 95% شورش هایی که در ایران اتفاق افتاده دلیل اش سیاست های اقتصادی حکومت ها بوده.
همین چند دهه اخیر را نیز اگر بررسی کنید می بینید که 99% اعتراضها و شورشها در مخالفت با نظام و حاکمیت نبوده بلکه در اعتراض به سیاست های اقتصادی و یا نا کارآمدی های مدیریتی بوده.
اگر شما می بینید که بخشنامه و یا دستور العملی توسط فرد و یا افرادی و یا شورایی که مرتبط با مسایل مالی و اقتصادی مردم است توسط رسانه های مخالف با نظام جمهوری اسلامی ایران دست به دست می شود مطمئن باشید که این رسانه ها به خوبی می دانند این تصمیمات اشتباه اقتصادی می تواند مردم را به شورش وا دارد و نه تحریم ها و فشارهای آمریکا وبه همین دلیل هم روی بازنشر این بخشنامه ها و یا دستورالعمل ها مانور می دهند.
در همه جای دنیا برای هر یک از سیاست های مالی و اقتصادی و مالیاتی خود سالها بحث و جدل می کنند و حتی حکومت ها و مجلس ها جابه جای می شوند و از مردم رای گیری می کنند که کدام سیاست مالی را قبول دارید و حزب و افرادی که سیاست مالی و یا اقتصادی مد نظر مردم را داشته باشند می توانند به قدرت برسند و آن سیاست ها را پیاده کنند، اما در کشور ما به یکباره در دوره کوتاهی ده ها دستور العمل و قانون مالی و اقتصادی هر روز جا به جا می شود که هر کدام به تنهایی می تواند یک کشور را به هم بریزد، آیا مقامات سیاسی متوجه این جریان ها هستند؟
آیا تا به حال فکر نکرده اید که چرا اقتصاد ایران با اینهمه توانمندی زمین گیر شده؟
هر چه باشد قطعا مشکل ما پیاده سازی FATF و سرک کشیدن به حساب های مردم نبوده و... نیست.
در برخی موارد هم شاید برخی در ساختار سیستم نفوذ کرده اند تا این سیاست های اقتصادی را به حکومت تحمیل کنند و در نهایت موجبات شورش مردمی را فراهم کنند.
واقعا به نظر می رسد برخی در بدنه دولت هستند که تعمد دارند دولت سیزدهم و حتی نظام را شدیدا زمین بزنند، و کانال تصمیمات اقتصادی و مالی را برای رسیدن به اهداف خود انتخاب کرده اند.
اینجا است که باید فکر و تحقیق کرد آیا اینهایی که به موقعیت هایی که چنین تصمیماتی را بگیرند توسط افرادی که سر به زنگاه می روند آنطرف آب صلیب آویزان می کنند و جام شراب خود را با شلوارک می نوشند به پست و مقام رسیده اند یا نه؟
فراموش نکنید که آن افراد هم برای اینکه بتوانند سرقت های کذایی و اختلاس های خود را انجام دهند ابتدا در ساختار سیستمی مورد نظر خود مهره چینی کرده اند و بعد مقرراتی که زمینه سوء استفاده آنها را فراهم کند پیاده کرده اند بعد کارشان را انجام داده اند و در حالی که همه روی راس هرم متمرکز هستند نفوذی هایشان هنوز درون سیستم حضور دارند.
شما را به خدا مردم نجیبی که اینهمه به کشور و نظام خود پایبند و وفادار هستند و شدید ترین فشارها و تحریم های بین المللی را تحمل کرده اند با چنین تصمیمات خلق الساعه ای عاصی نکنید.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала