گزارش و تحلیل

رشد 31 درصدی تجارت ایران با اعضای شانگهای

© Sputnik / Russian Foreign Ministry /  مراجعه به بانک تصاویر Флаги государств - членов ШОС в Душанбе
Флаги государств - членов ШОС в Душанбе - اسپوتنیک ایران, 1920, 10.09.2022
Telegram
دبیرکل سازمان همکاری شانگهای روز گذشته اعلام کرد رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در نشستی در سمرقند، تفاهمنامه‌ای بر سر ورود جمهوری اسلامی ایران به این سازمان امضا خواهند کرد.
ژانگ مینگ افزود: ما انتظار داریم که رهبران ( کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای) تفاهمنامه‌ای درباره تعهدات ایران برای ملحق شدن به این سازمان امضا کنند که پس از آن، ایران تعهدات مربوطه را طبق روندهای معمول انجام می‌دهد و عضویتش در این سازمان را تکمیل می‌کند.
امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز روز گذشته در تماس تلفنی با ولادیمیر اماموویچ نوروف، وزیر امور خارجه جمهوری ازبکستان، در خصوص عضویت ایران در شانگهای گفتگو و تبادل نظر کرد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری موفق اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای که قرار است در شهر تاريخی سمرقند برگزار گردد، آرزوی موفقیت کرد و بر حضور دكتر رئیسی در این اجلاس تاکید داشت.
ولادیمیر نوروف، وزیر امور خارجه ازبکستان نیز از حضور چهارده نفر از سران کشورهای مختلف در این اجلاس خبر داد و یکی از مهم ترین موضوعات در دستور کار نشست سمرقند را تمركز بر اهميت و ظرفيت جمهوری اسلامي ايران بعنوان عضو جديد سازمان همكاري شانگهای خواند.
در تاریخ ۱۷ دسامبر ۲۰۲۱ با سفر سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران به دوشنبه پایتخت تاجیکستان این سازمان با عضویت ایران در شانگهای موافقت نمود.
به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران از رشد 31 درصدی تجارت غیر نفتی این کشور با 11 کشور عضو سازمان همکاری شانگهای، در پنج ماه نخست امسال، نسبت به مدت مشابه خبر داد.
سید روح اله لطیفی ، سخنگوی گمرک اظهار داشت: از ابتدای امسال تا پایان مرداد ماه، 21 میلیون و 415 هزار تن کالا به ارزش 17 میلیارد و 56 میلیون دلار بین ایران و اعضای سازمان همکاری شانگهای تبادل شد که این میزان 31 درصد بیشتر از 5 ماهه نخست سال قبل بوده است.
وی افزود: سهم صادرات کالای ایرانی به کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، در پنج ماه نخست امسال ، 17 میلیون و 381 هزار تن کالا به ارزش 9 میلیارد و 78 میلیون دلار بود که با رشد 10 درصدی همراه بوده و واردات از این کشور ها نیز در این مدت، با رشد 68 درصدی به 4 میلیون و 34 هزار تن کالا به ارزش 7 میلیارد و 978 میلیون دلار رسیده است.
علاقمندی SCO به همکاری چند جانبه با ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.09.2022
امضای عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای در سمرقند
لطیفی در خصوص میزان صادرات به هر یک از اعضای سازمان همکاری شانگهای گفت: چین با خرید 6 میلیارد و 722 میلیون دلار (رشد 14 درصدی)، هند با 729 میلیون دلار (رشد 20 درصدی)، افغانستان با 641 میلیون دلار (کاهش 25 درصدی)، پاکستان با 475 میلیون دلار (رشد 13 درصدی) و روسیه با 291 میلیون دلار (رشد 32 درصدی) در رتبه های اول تا پنجم مقاصد صادراتی ایران به اعضای سازمان همکاری شانگهای قرار دارند.
وی افزود: بعد از روسیه، ازبکستان با خرید 88 میلیون دلار، قزاقستان با 61.2 میلیون دلار، تاجیکستان با 45.6 میلیون دلار، قرقیزستان با 18.4 میلیون دلار، بلاروس با 7.2 میلیون دلار و مغولستان با 156 هزار دلار، در رتبه های ششم تا یازدهم قرار دارند.
سخنگوی گمرک در خصوص میزان واردات از کشورهای عضو شانگهای توضیح داد: چین با فروش 5 میلیارد و 518 میلیون دلار (رشد 53 درصدی)، هند با یک میلیارد و 159 میلیون دلار (رشد 142 درصدی)، روسیه با 715 میلیون دلار(رشد 50 درصدی)، پاکستان با 429.3 میلیون دلار (رشد 375 درصدی) و قزاقستان با 78.4 میلیون دلار( رشد 174 درصدی)، پنج کشور اول فروشنده کالا به ایران در بین اعضای سازمان همکاری شانگهای در این پنج ماه بودند.
وی افزود: ازبکستان با فروش 32.5 میلیون دلار، تاجیکستان با 26.2 میلیون دلار، افغانستان با 10.4 میلیون دلار، بلاروس با 3.9 میلیون دلار، قرقیزستان با 2.7 میلیون دلار و مغولستان با 1.3 میلیون دلار، در رتبه های ششم تا یازدهم فروش کالاهای مورد نیاز به ایران در بین اعضای سازمان همکاری شانگهای قرار دارند.
لازم به ذکر است نشست سازمان همکاری شانگهای قرار است ۱۵ تا ۱۶ سپتامبر برگزار شود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала