رئیس سازمان موساد راهی آمریکا می شود

© Creative Commonsرئیس سازمان موساد راهی آمریکا می شود
رئیس سازمان موساد راهی آمریکا می شود - اسپوتنیک ایران  , 1920, 28.08.2022
Telegram
بر اساس گزارشات، رئیس موساد اسرائیل برای مذاکره درباره توافق هسته ای ایران به آمریکا سفر می کند.
به گزارش اسپوتنیک، شبکه اسرائیلی کان، روز یکشنبه اعلام کرد: دیوید بارنیا رئیس سرویس اطلاعات خارجی موساد اسرائیل، هفته آینده برای مذاکره درباره توافق هسته‌ای با تهران به واشنگتن می‌رود و به عنوان بخشی از این سفر در جلسات استماع کنگره شرکت خواهد کرد.
این شبکه می‌گوید: با توجه به مخالفت شدید با توافق هسته‌ای، دودی (دیوید) بارنیا رئیس موساد، برای جلسات هفته آینده به واشنگتن سفر خواهد کرد.
روزنامه نگاران به نقل از یک مقام ارشد سیاسی گزارش می دهند که بارنیا که به شدت با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به عنوان توافقی که به "ایرانی ها مجوز ساخت بمب می دهد" مخالفت کرده است، در جلسه استماع کنگره حاضر خواهد شد.
در سال ۲۰۱۵، بریتانیا، آلمان، چین، روسیه، ایالات متحده آمریکا، فرانسه و ایران یک توافق هسته ای - برجام در مورد برنامه هسته ای ایران را منعقد کردند که شامل لغو تحریم ها در ازای محدود کردن برنامه هسته ای ایران بود.
در ماه می ۲۰۱۸، ایالات متحده تحت رهبری دونالد ترامپ از برجام خارج شد و تحریم ها علیه تهران را بازگرداند. در پاسخ، ایران کاهش تدریجی تعهدات خود بر اساس این توافق را اعلام کرد و از محدودیت‌های مربوط به تحقیقات هسته‌ای، سانتریفیوژها و سطح غنی‌ سازی اورانیوم چشم پوشی کرد.
مذاکراتی در وین برای تمدید برجام و لغو تحریم‌ های واشنگتن علیه تهران انجام شد. در دسامبر ۲۰۲۱، طرفین بر سر دو پیش نویس توافق به توافق رسیدند که در آن طرف اروپایی مواضع ایران را درج کرد. باقری کنی سخنگوی ایران گفت که مذاکرات به خوبی پیش می رود، اما ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پیشرفت در وین را اندک ارزیابی کرد و از تهران خواست این موضوع را جدی بگیرد. با بازگشت طرفین به پایتخت های خود در پایان ماه مارس، مذاکرات به حالت تعلیق درآمد. وزارت خارجه ایران دولت آمریکا را در این امر مقصر دانست.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала