آمادگی ماهواره خیام برای تصویربرداری از سطح زمین

© Photo / IRNAآمادگی ماهواره خیام برای تصویربرداری از سطح زمین
آمادگی ماهواره خیام برای تصویربرداری از سطح زمین - اسپوتنیک ایران, 1920, 10.08.2022
Telegram
رئیس سازمان فضایی ایران بیان کرد: به کمک تصاویر ماهواره خیام بسیاری از اقدامات را می توان مدیریت کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حسن سالاریه رئیس سازمان فضایی ایران، اذعان کرد: همانطور که در خبرها صحبت شد ماهواره خیام سنجشی است که با استفاده از تجهیزاتی که روی آن قرار گرفته برای تصویر برداری از سطح‌ زمین آمادگی دارد.
او گفت: به کمک تصاویر ماهواره خیلی از اقدامات را می توان مدیریت کرد. از تصاویر می توان برای بررسی سطح کشت محصولات حوزه کشاورزی مانند برنج استفاده کرد یا مرزهای کشور را پایش کنیم و از جمله اقدامات دیگر می توان به بررسی میزان بلایای طبیعی نیز اشاره کرد.
سالاریه گفت: کشورهای دنیا برای حل مسائلی که از روی سطح زمین عملی نمی شود از ماهواره و تصاویر آن استفاده می کنند و هر چه طیف تصویربرداری بیشتر باشد سودمند تر است و دست ما بیشتر باز خواهد بود.
رئیس سازمان فضایی کشور افزود: در سال های گذشته توسعه دانش بنیان در حوزه سنجش از راه دور بسیار خوب بوده است اما به دلیل نداشتن ماهواره مجبور به خرید تصاویر ماهواره ای از اینترنت بودند، البته ممکن بود از یک منبع چندبار تصاویر خریداری شود و ارزشی برای ما نداشته باشد، به طوری که خرید این تصاویر نیز برای ما راحت نبود.
تائید عملکرد صحیح تمام زیر سامانه‌ های ماهواره خیام - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.08.2022
تائید عملکرد صحیح تمام زیر سامانه‌ های ماهواره خیام
او‌ گفت: در سال ۹۴ و ۹۵ ماهواره سنجشی مورد نیاز خود را طراحی و برنامه ریزی کردیم لذا با توجه به نیاز کشور ماهواره خیام را سفارش دادیم که امروز نتیجه آن را دیدم که ماهواره خیام در مدار قرار گرفت. ماهواره خیام ظرف یک یا دو ماه آماده سرویس دهی می شود.
سالاریه ادامه داد: ماموریت ماهواره خیام ۵ ساله است. ایستگاه کنترل ماهواره از ایستگاه زمینی داخل سایت ایرانی است و هیچ کشوری دیگری نقش ندارد و فقط ما می توانیم کنترل کنیم. همچنین تصاویر در داخل ایران دریافت می شود و حتی می توانیم این تصاویر را بفروشیم و به اقتصاد فضایی کشور کمک‌ کنیم.
او تاکید کرد که نکته مهم فرآیند پردازشی است که بر روی تصاویر انجام می شود و ارزش آن را چند برابر می کند . ما این دانش پردازش را داریم.
رئیس سازمان فضایی کشور افزود: ماهواره از نظر اقتصادی ارزش بسیار بالایی دارد و یکی از بازارهای خوب فضایی در بین کشورها است.
او درباره صنعت فضایی کشور توضیح‌ داد: بومی سازی صنعت فضایی ایران دو دهه است که در کشور پیگیری می‌شود. ما توانایی ساخت ماهواره سنجشی در ابعاد سبک را داریم. ظرف یک و دو سال آینده به بازده سنجش ۲ تا ۵ متر می رسیم و به سنجش یک متری نیز تا سال ۱۴۰۷ می رسیم ، لذا در طول برنامه ای ده ساله می توانیم سنجش نیم متری انجام دهیم.
او گفت: در حوزه ساخت ماهواره از حوزه سنجش عقب تر هستیم و در برنامه ۷ تا ۱۰ ساله به وضعیت مطلوب نری میرسیم. ما پتانسیل انتقال ماهواره در ابعاد کوچک به ۵۰۰ کلیومتری را داریم و تا ۱۴۰۴ می توانیم ماهواره ای در کلاس ماهواره خیام بسازیم.
رئیس سازمان فضایی ایران در ادامه گفت: تا انتهای دولت ۱۳ ام برنامه داریم منظومه ماهواره سنجشی داشته باشیم که از ۴ تا ۵ ماهواره تشکیل می شود.
او تاکید کرد: اگر بخواهیم در صنعت فضایی جهش داشته باشیم باید بخش خصوصی به این حوزه ورود کند و در برنامه های ده ساله ما بخش خصوصی سهم ویژه ای دارد.
او درباره شرکت های دانش بنیان گفت: در پارک های علم فناوری چه دولتی و چه خصوصی و چه دانشگاه ها شرکت های خوبی شکل گرفته اند و ما توجه ی ویژه ای به زیرساخت ها داریم.
سالاریه درباره حوزه پرتابگر توضیح داد: در این حوزه نیز دو دهه فعالیت داریم که متاسفانه در دهه ۹۰ سرعت پایین تری داشتیم. ما به دنبال ارزان سازی خدمات پرتاب هستیم و جزو مهمترین برنامه های ماست. در این بخش بخش های خصوصی نسبتا ورود کردند و ما در مسابقات که برگزار می کنیم و ادامه دار هست به دنبال ورود بیشتر بخش خصوصی هستیم.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала