گفتگوی دبیرکل سازمان ملل متحد با وزیر خارجه ایران درباره مذاکرات برجام

CC BY 4.0 / IRNA / گفتگوی دبیرکل سازمان ملل متحد با وزیر خارجه ایران درباره مذاکرات برجام
گفتگوی دبیرکل سازمان ملل متحد با وزیر خارجه ایران درباره مذاکرات برجام - اسپوتنیک ایران, 1920, 07.08.2022
Telegram
وزیر امور خارجه ایران، از محورهای گفتگوی تلفنی خود با با دبیرکل سازمان ملل متحد گفت.
به گزارش اسپوتنیک، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران، در رابطه با گفتگوی خود با دبیرکل سازمان ملل متحد اظهار داشت: در پاسخ به سخنان آقای گوترش مبنی بر ضرورت توافق هسته‌ای به ایشان یادآوری کردم فتوای مقام معظم رهبری درباره حرمت کاربرد سلاح هسته‌ای برهمگان حجت و روشن است. سلاح هسته ای در دکترین جمهوری اسلامی ایران جایگاهی ندارد و مغایر با سیاست و اعتقادات ما است.
وی افزود: به ایشان گفتم جمهوری اسلامی ایران به عنوان مبتکر ایده ایجاد منطقه عاری از سلاح های هسته‌ای، آمادگی خود را برای تداوم همکاری سازنده در این مسیر اعلام می دارد.
در خصوص مذاکرات رفع تحریم ها نیز بیان داشت: برای رسیدن به یک توافق قوی و پایدار جدی هستیم. اکنون نیز مذاکرات در مسیر خود در وین با جدیت دنبال می‌شود البته نتیجه این موضوع بستگی دارد به اینکه آیا آمریکا می‌خواهد توافقی صورت بگیرد و آیا انعطاف و واقع بینی لازم را در عمل از خود نشان خواهد داد؟ ما اراده جدی و واقعی برای رسیدن به توافق قوی و پایدار را داریم و آن را نشان داده‌ایم. در این گفتگو با اشاره به شروع تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی به غزه و شهادت ده‌ها تن از شهروندان، کودکان و زنان فلسطینی به ایشان تاکید کردم مقاومت فلسطین در ادامه دفاع از سرزمین و امنیت خود، پاسخی قوی تر به رژیم صهیونیستی خواهد داد و ضروری است جامعه جهانی به وظیفه خود در برابر حمایت از مردم غزه و توقف فوری تجاوزات رژیم صهیونیستی عمل نماید. تقویت روند گفتگو و همکاری منطقه ای را مهم ارزیابی و از ابتکار منطقه ای دبیرکل استقبال کردم.
دبیرکل سازمان ملل متحد نیز، ضمن تاکید بر لزوم امحای سلاح های هسته‌ای در جهان و ضرورت عاری شدن خاورمیانه از سلاح های کشتار جمعی تاکید کرد: گفتگوهای هسته‌ای برای ما اهمیت زیادی دارد و ما در ارتباط با طرف های گفتگو بر مصالحه و انعطاف پذیری بیشتر در این مرحله تاکید داشته‌ایم. ایشان ابراز امیدواری کرد با ارائه یک پلتفرم جدید از سوی دبیرکل، گام نوینی برای همگرایی بیشتر در منطقه خلیج فارس برداشته شود.

آقای گوترش همچنین ضمن ابراز نگرانی از وضعیت غزه تاکید کرد: ما در تماس با همکاران خود در غزه برای شروع اقداماتی سازنده و توقف فوری حملات هستیم.
همچنین در خصوص بحران یمن، از تلاش و مواضع سازنده جمهوری اسلامی ایران در حمایت از تداوم آتش بس تقدیر نمود و خواستار تداوم نقش موثر ایران برای حل و فصل سیاسی بحران یمن شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала