طالبان: بر اساس توافقنامه هلمند حقابه ایران پرداخت می شود

CC BY-SA 4.0 / Tasnim News Agency / طالبان: بر اساس توافقنامه هلمند حقابه ایران پرداخت می شود
طالبان: بر اساس توافقنامه هلمند حقابه ایران پرداخت می شود - اسپوتنیک ایران, 1920, 31.07.2022
Telegram
سخنگوی وزارت انرژی و آب طالبان: مطابق با توافقنامۀ 1351 در حالت عادی ایران 22 مترمکعب در یک ثانیه حقابه دارد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری صدای افغان (آوا) ، اختر محمد نصرت، سخنگوی وزارت انرژی و آب طالبان، گفت: مطابق با توافقنامۀ 1351 در حالت عادی ایران 22 مترمکعب در یک ثانیه حقابه دارد و ما چهار مترمکعب نیز به دلیل حسن همجواری به این کشور پرداخت می‌کنیم و اگر خشکسالی باشد، به همان اندازه آب کمتری به سمت ایران جاری می‌شود.
وی تأکید کرد که چگونگی پرداخت آب در سال‌های غیرنرمال نیز در توافقنامه میان دو کشور ذکر شده است.
ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران اخیراً وزرای امور خارجه و نیروی این کشور را مأمور پیگیری حقابه ایران از رود هیرمند کرد و گفت: دولت ایران در پیگیری حقوق ملت به‌هیچ‌عنوان کوتاه نخواهد آمد. به دنبال این دستور، حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران پنجشنبه هفته گذشته با امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه افغانستان تلفنی گفت‌وگو کرد.
وزیر خارجه ایران با اشاره به بارندگی‌های اخیر و جاری شدن آب در رودخانه هیرمند، ابراز امیدواری کرده بود که موانع مصنوعی جهت تأمین حقابه ایران وجود نداشته باشد.
امیرعبداللهیان در این گفت‌وگوی تلفنی اظهار داشت: تحویل حقابه ایران شاخص مهمی برای سنجش تعهدات هیات حاکمه سرپرستی افغانستان در عمل به تعهدات بین‌المللی در قبال ایران است.
امیرخان متقی نیز در این گفت‌وگوی تلفنی روابط دو کشور را برادرانه و در مسیر کمک به ملت افغانستان توصیف کرد.
وی با استقبال از سفر هیات وزارت نیروی ایران گفت: ما نسبت به حق‌آبه ایران متعهد هستیم. زمانی که آب موجود باشد، آن را به‌سوی ایران روان می‌کنیم. پیش‌ازاین نیز ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان در یک مصاحبه موضوع حقابه بین افغانستان و ایران را حل شده دانست و گفت: درصورتی‌که افغانستان به‌اندازه کافی آب داشته باشد، جمهوری اسلامی ایران نیز از آب مستفید خواهد شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала