پیک جدید کرونا به ایران می‌رسد

© Sputnik / Soheil Ghanbarzadeh ایران واکسن خارجی کرونا خریداری می کند
 ایران واکسن خارجی کرونا خریداری می کند - اسپوتنیک ایران, 1920, 26.07.2022
Telegram
رسانه: نام ایران در فهرست جهانی ۱۵ کشور اول درگیر با زیرسویه‌های اُمیکرون وارد شد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه "ایران"،روزهای خوش غیبت کرونا با واردشدن نام ایران در فهرست جهانی ۱۵ کشور اول درگیر با زیرسویه‌های اُمیکرون به پایان رسید. نکته نگران‌کننده در موج هفتم بیماری آن است که همچنان بر اساس اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور به پایین‌ترین حد خود یعنی بالغ بر ۳۵،۸ درصد رسیده و میزان استفاده از ماسک همچنان پایین و ۲۵ درصد گزارش شده است.
در چنین شرایطی زیرسویه‌های BA.4 و BA.5 در کشور غالب شده و شناسایی موارد ابتلای روزانه کرونا چهاررقمی و فوتی‌ها نیز هر روز با آمار بالایی همراه است؛ به‌ طوری که در ۲۴ ساعت منتهی به روز گذشته ۳۴ فوتی و ۸۸۳۱ مبتلا به کرونا گزارش شد و طبق تمام پیش‌بینی‌ها، این آمار طی سه هفته آینده چند برابر می‌شود.
دکتر قباد مرادی پزشک و اپیدمیولوژیست و استاد دانشگاه درباره ضرورت ایجاد بسته جامع و ایجاد محدودیت‌های جدید کرونایی در پیک هفتم بیماری گفت: "واقعیت این است که همه پیک‌ها را نمی‌توان با هم مقایسه کرد. در حال حاضر شرایط با پیک‌های قبلی متفاوت شده است و در پیک‌های قبلی بوِیژه در موج‌های اولیه به دلیل نبود واکسن و ناشناخته بودن بیماری، اعمال محدودیت‌ها می‌توانست بیماری را تا حدی کنترل کرده و از انتشار آن جلوگیری کند. هر چند بعضی از پیک‌ها با واکسیناسیون کنترل شد.
واکسن ایرانی  کوو ایران برکت  - اسپوتنیک ایران, 1920, 30.06.2022
صادرات واکسن ایرانی کرونا به ونزوئلا
سوش اُمیکرون نسبت به سوش‌های قبلی درصد بستری و مرگ و میر کمتری در مبتلایان دارد، از طرفی اغلب یافته‌ها نشان می‌دهد که واکسیناسیون موارد مرگ و میر و بستری را کاهش داده، بنابراین نمی‌توان پیک فعلی را با پیک‌های قبلی بیماری مقایسه کرد.
رصد وضعیت بیماری و گزارش‌های منتشر شده از کشورهایی که نظام مراقبت دقیق‌تری دارند و آمارهایشان قابل اعتماد است نشان می‌دهد که در کشورهایی مانند انگلیس، فرانسه و آلمان زمان رسیدن به پیک سوش‌های اخیر اُمیکرون بین ۴ تا ۶ هفته طول کشیده است.
به نظر می‌رسد تجربه‌ای که کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، انگلیس و آلمان در آلودگی با سوش اخیر اُمیکرون داشتند در ایران نیز در حال وقوع است. اگر زمان شروع اوج‌گیری بیماری در ایران را ۱۵ تیر بدانیم و با توجه به روند افزایشی انتظار می‌رود در یک هفته تا ۱۰ روز آینده به اوج پیک برسیم. این می‌تواند یک معیار برای مقیاس و پیش‌بینی باشد، هر چند همه شرایط تأثیرگذار بر زمان پیک در این کشورها قابل مقایسه نیست.
رعایت فاصله‌گذاری، استفاده از ماسک و تزریق دوز بوستر برای افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و مسن مهم‌ترین توصیه علمی در شرایط فعلی است. کشور چین سیاست کووید صفر را اعمال کرد و شهر شانگهای بیش از یک ماه تعطیل شد در حالی که همه مردم واکسن زده بودند. در نیوزلند نیز با وجود آمار بالای تزریق سه نوبت واکسن و کنترل‌های مرز، عدد ابتلا و مرگ و میر در پیک هفتم بیماری بسیار بالا بود".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала