گزارش و تحلیل

وزیر خارجه مجارستان: قدردان تلاش ایران برای صلح در منطقه و جهان هستیم

© AFP 2023 / Attila Kisbenedekپیتر سیارتو وزیر امور خارجه مجارستان
پیتر سیارتو وزیر امور خارجه مجارستان  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 22.07.2022
Telegram
روز سه شنبه نشست سه جانبه سران آستانه با حضور رئیس جمهور ایران آیت الله رئیسی، رئیس جمهور فدراسیون روسیه ولادیمیر پوتین و رئیس جمهور ترکیه اردوغان در تهران برگزار شد همچنین روز چهارشنبه وزیر امور خارجه سوریه با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد.
در نشست آستانه در تهران بر تمامیت ارضی سوریه و حاکمیت این کشور تاکید شد و همچنین سه کشور ایران، ترکیه و روسیه بار دیگر بر لزوم ثبات و امنیت در سوریه جهت صلح در منطقه تاکید کردند.
به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران دکتر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و پیتر سیارتو وزیر امور خارجه مجارستان در خصوص روند رو به گسترش روابط دوجانبه و برخی مسائل بین المللی مورد اهتمام مشترک از جمله بحران اوکراین گفتگو و تبادل نظر کردند.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این گفت‌و‌گوی تلفنی با اشاره به نتایج سفر سال گذشته همتای مجارستانی خود به تهران و توافقات صورت گرفته فیمابین دو کشور گفت: توسعه روابط با مجارستان برای جمهوری اسلامی ایران از اولویت برخوردار است.
دکتر امیرعبداللهیان افزود:
خوشبختانه روند همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور رو به رشد بوده و برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در آینده نزدیک می تواند بستر مناسبی را برای شتاب بخشیدن به روابط دو جانبه فراهم سازد.
ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان - اسپوتنیک ایران  , 1920, 15.07.2022
نخست وزیر مجارستان: اروپا با اعمال تحریم ها به ریه خود شلیک کرد و اکنون در حال خفه شدن است
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به پیشرفت ها و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مختلف علمی و فناوری از جمله بومی سازی دانش و فناوری انرژی صلح آمیز هسته ای با کاربردهای متنوع صلح آمیز در حوزه هاي برق، پزشکی، کشاورزی و صنعت، بر آمادگی کشورمان برای گسترش همکاری ها و تبادل تجربه در عرصه علمی و دانشگاهی و فناوری بین دو کشور تاکید کرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در بخش دیگری از این گفتگو در مورد روند مذاکرات برای رفع تحریم های ظالمانه علیه مردم ایران افزود: ما مصمم به حفظ و توسعه دانش صلح آمیز هسته ای خود هستیم و در عین حال در روند مذاکرات برای رفع تحریم ها نسبت به دستیابی به یک توافق خوب و پایدار، کاملا جدی بوده و از طریق اتحادیه اروپا در حال گفتگو هستیم و امیدواریم طرف آمریکایی نیز با واقع بینی رفتار کرده و بازگشت همه طرف ها را به توافق تسریع و تسهیل کند.
دکتر امیرعبداللهیان با اشاره به بحران اوکراین، ضمن تاکید بر موضع اصولی جمهوری اسلامی در مردود دانستن جنگ و تحریم اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران خواستار تمرکز بر راهکار سیاسی برای حل و فصل بحران اوکراین است و در این راستا به تلاش ها و رایزنی ها میان مسکو و کی یف در جهت تقویت و پیشبرد راهکار سیاسی برای تسریع در حل این بحران و همچنین کمک به تامین امنیت انرژی و امنیت غذایی ادامه می دهد و در این خصوص با مقامات روسیه و اوکراین نیز گفتگوهایی داشته ایم.
پیتر سیارتو وزیر خارجه مجارستان نیز در این گفتگوی تلفنی ضمن تاکید بر ضرورت ارتقاء روابط دو جانبه بین تهران و بوداپست، گفت: دولت مجارستان همواره حامی رویکرد متوازن جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی بوده است و در راستای توسعه بیش از پیش روابط به خصوص در زمینه اقتصادی، برای برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی آمادگی دارد و همچنین از سفر مقامات دو کشور برای پیگیری توسعه روابط استقبال می کند.
پیتر سیارتو افزود: برای گسترش روابط در حوزه های مختلف و عملیاتی نمودن توافق های کمیسیون مشترک اقتصادی آمادگی داریم.
وزیر امور خارجه مجارستان همچنین با قدردانی از تلاش های ایران برای ایجاد ثبات در منطقه و جهان خاطر نشان کرد: ما خواستار صلح در اوکراین و ثبات در خاورمیانه هستیم و در این راستا از نقش ایران برای ایجاد ثبات در منطقه و برگزاری اجلاس سران آستانه در تهران قدردانی می کنیم.
وی همچنین تاکید کرد: به عنوان کشور همسایه اوکراین و بدلیل مخاطرات بالقوه ناشی از تداوم این بحران و تداوم درگیری ها در این کشور از جمله موج آورگان و‌ پناهندگان و مهاجرت غیرقانونی، خواستار خاتمه هر چه سریعتر جنگ در این کشور هستیم.
وزیر امور خارجه مجارستان همچنین با قدردانی از اهتمام ایران به موضوع امنیت انرژی،‌ بر حیاتی بودن مسئله انرژی برای اروپا و جهان تاکید و خاطر نشان‌ کرد: ورود قوی تر ایران به بازار جهانی انرژی در راستای منافع همه کشورها و ملت های جهان است.
وزیر امور خارجه مجارستان در این گفتگوی تلفنی ضمن دعوت مجدد از همتای ایرانی خود برای سفر به این کشور، تاکید کرد: در چارچوب سیاست خارجی دولت مجارستان، متعهد به توسعه همکاری‌های دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران هستیم و تداوم این دیدارها را موجب ارتقاء و گسترش روابط دو کشور در زمینه های مختلف می دانیم.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала