وزیر خارجه ایران: کاخ سفید باید تردیدها را کنار بگذارد

CC BY 4.0 / IRNA / حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران
 حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 19.07.2022
Telegram
وزیر خارجه ایران در گفتگوی تلفنی با جوزف بورل بیان داشت: کاخ سفید باید زیاده خواهی ها و تردیدها را کنار بگذارد و با واقع بینی در مسیر توافق گام بردارد.
به گزارش اسپوتنیک، امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران شامگاه دوشنبه در تماس تلفنی با جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره آخرین وضعیت گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌ها و همچنین برخی موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی مورد اهتمام مشترک گفت‌وگو کرد.
وزیر امور خارجه ایران بیان داشت: هیچ تردیدی در اراده دولت جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار وجود ندارد.
امیرعبداللهیان بی‌وقفه جوزف بورل و انریکه مورا و با اشاره به گفت‌وگوهای اخیر خود با وزرای خارجه ایتالیا و فرانسه تأکید کرد: کاخ سفید باید زیاده‌خواهی‌ها و تردیدها را کنار بگذارد و با واقع‌بینی در مسیر دستیابی به راه‌حل و حصول توافق گام بردارد و از تکرار رویکرد ناکارآمد گذشته و رفتار غیرسازنده و توسل به اهرم‌ فشار و تحریم دست بردارد.
امیرعبداللهیان در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به نشست سه‌جانبه بین رؤسای جمهور سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در تهران رویکرد ایران را در مورد امنیت غذایی و امنیت انرژی تبیین کرد.
بورل همچنین ضمن تقدیر از ابتکار عمل‌های جمهوری اسلامی ایران برای عبور از موانع و حل‌وفصل برخی اختلافات باقیمانده برای حصول توافق نهایی، بر آمادگی خود و معاونش برای تسهیل و تسریع این روند از طریق ارتباط و رایزنی با همه طرف‌ها تأکید کرد.
جوزف بورل گفت: معتقدم باید ماه‌ها تلاش به نتیجه منجر شود و به تلاش خود برای نزدیک‌ کردن دیدگاه‌های ایران و آمریکا و رسیدن به نقطه توافق ادامه خواهم داد.
حسین امیرعبداللهیان همچنین در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نیز درباره این گفت‌وگو نوشت: امشب (دوشنبه‌شب) با آقای جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به‌صورت تلفنی در خصوص آخرین وضعیت گفت‌وگوها برای رفع تحریم صحبت کردم. آقای بورل از اراده مثبت جمهوری اسلامی ایران و ابتکار عمل ما برای عبور از موانع و حل و فصل اختلافات باقی‌مانده در مذاکرات تقدیر کرد و گفت به تلاشهایشان برای نزدیک کردن دیدگاه ایران و آمریکا ادامه خواهد داد.
وزیر امور خارجه ایران گفت: من هم از آقای بورل و آقای مورا به‌دلیل تلاشهای مثبت و بی‌وقفه‌شان تشکر کردم و به تبیین دلایل اختلافات و راه‌حل آن پرداختم. به آقای بورل صراحتاً گفتم آمریکا باید زیاده‌خواهی و تردید را کنار بگذارد. معتقدیم راه‌حل تکراری نتیجه تکراری را به‌دنبال خواهد داشت. واقع‌بینی مبتنی بر تحلیل درست نیاز امروز حکام آمریکا برای رسیدن به توافقی پایدار است. به آقای بورل گفتم آمریکایی‌ها با اهرم فشار به نتیجه نخواهند رسید.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала