نشست سران تهران به روایت آمریکایی

© Photo / U.S. State Departmentوزارت خارجه آمریکا
وزارت خارجه آمریکا - اسپوتنیک ایران  , 1920, 19.07.2022
Telegram
پرایس: صحبت کردن درباره دستور کار نشست تهران را به خود این سه کشور واگذار می‌کنم.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که آمریکا چه انتظاری از نشست سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه در سوریه دارد، آیا پیشرفتی در زمینه موضوع سوریه وجود خواهد داشت و آیا تعاملاتی دیپلماتیک مانند این توسط ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه نگران‌کننده است، گفت: "صحبت کردن درباره دستور کار این نشست را به خود این سه کشور واگذار می‌کنم. ما شاهد اظهارات متعددی از سوی این کشورها در زمینه موضوعات مورد بحث بوده‌ایم اما صحبت کردن درباره آن را بر عهده خودشان می‌گذارم.
پرایس در ادامه در خصوص برنامه هسته ای ایران و برجام گفت: " فکر می‌کنم ما با صراحت گفته‌ایم که از زمان خروج دولت قبلی از برجام، بر کسی پوشیده نیست که مواد شکافت‌پذیر ایران افزایش پیدا کرده و زمان گریز آن، یعنی زمانی که برای به دست آوردن مواد شکافت‌پذیر کافی جهت تولید یک سلاح هسته‌ای، در صورتی که بخواهد تسلیحات تولید کند، به طور چشم‌گیری کاهش یافته است. از حدود یک سال به چند هفته یا کمتر رسیده است.
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران  - اسپوتنیک ایران  , 1920, 15.07.2022
واکنش ایران به بیانیه مشترک رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر اسرائیل
دلیل این که ما هنوز بر روی تصمیم‌گیری در این باره که آیا می‌توانیم به بازگشتی دوجانبه به پایبندی به برجام بازگردیم یا نه، دقیقا این است که بازگشتی دوجانبه به پایبندی موجب اعمال دوباره محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران می‌شود.
رییس جمهور متعهد شده است که ایران هیچ گاه به یک سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند. ما همچنان بر این باوریم که دیپلماسی موثرترین وسیله عمل به این وعده است. همچنان بر این باوریم که بازگشتی دوجانبه به پایبندی به برجام سودمندترین مسیری است که هنوز شدنی است و ما تا زمانی که منافعمان ایجاب کند، آن را در پیش خواهیم گرفت".
پرایس در باره اینکه آیا درباره سفر پوتین به تهران این نگرانی وجود دارد که او از این فرصت برای دست‌یابی بیشتر کشورش به پهپادهای دارای قابلیت حمل سلاح از ایران استفاده کند، اظهار داشت: "ما به رصد دقیق ادامه خواهیم داد. تمام تحریم‌های ما اجرایی می‌شوند و پابرجا هستند. هر گونه معامله‌ای از این دست مشمول تحریم‌هایی خواهد شد که ما یا آماده کرده‌ایم یا احتمالا دیگر کشورهای جهان آماده کرده‌اند. بنابراین، این موضوعی است که ما همچنان آن را رصد خواهیم کرد".
روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در حاشیه نشست سران در تهران، دیدارهایی دوجانبه نیز با یکدیگر خواهند داشت و درباره مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو می‌کنند. اردوغان روز 18 ژوئیه وارد تهران شد و بنا بر اعلام کرملین، سفر پوتین به تهران روز 19 ژوئیه انجام می شود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала