جایگاه ایران در تولید برق غرب آسیا

© Sputnik / Artem Kreminskyرد احتمال خرابکاری در تاسیسات برق ایران
رد احتمال خرابکاری در تاسیسات برق ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 19.07.2022
Telegram
کارشناس: بر اساس گزارش‌های بین‌المللی، بزرگترین ظرفیت تولید و توزیع برق در بین کشورهای غرب آسیا متعلق به ایران است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "فارس"، علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو ایران با بیان اینکه ایران قدرت اول تولید برق غرب آسیا است، اظهار داشت که حرکت به سوی انعقاد قراردادهای راهبردی بلند مدت در بخش برق، یکی از محورهای دیپلماسی پویای منطقه‌ای دولت بوده که نتایج درخشانی را برای کشور به همراه داشته است.
وی ضمن اشاره به ظرفیت قابل توجه کشور در حوزه برق در ادامه افزود: "بر اساس گزارش‌های بین‌المللی، بزرگترین ظرفیت تولید و توزیع برق در بین کشورهای غرب آسیا متعلق به ایران است که با وجود کند شدن روند توسعه صنعت برق در سال‌های گذشته همچنان ایران قدرتمند‎ترین کشور برقی منطقه به حساب می‌آید و با رکوردشکنی افزایش ظرفیت نیروگاهی در سال جاری این مسئله تداوم خواهد یافت.
قدرت ایران در حوزه برق تنها به ظرفیت نصب شده نیروگاهی اختصاص ندارد و به واسطه گسترش دانش بومی، نه‌تنها در زمینه‌های ساخت، ارتقا، تعمیرات و نگهداری واحدهای نیروگاهی جزء معدود کشورهای خودکفا در سطح دنیا هستیم بلکه صادرات قابل توجه انواع خدمات مهندسی در حوزه برق را در دستور کار داریم.
Флаг Ирака на фоне разрушенных зданий в Мосуле - اسپوتنیک ایران, 1920, 11.07.2022
عراق: بدهی گازی به ایران نداریم
با توجه به اینکه در زمان‌های زیادی از سال با مازاد تولید برق در کشور مواجه هستیم، لذا توسعه دیپلماسی انرژی به محوریت برق را با سایر کشورهای همسایه پیگیری کردیم تا علاوه بر رفع مسائل کشورهای همسایه در این بخش، زمینه ایجاد جریان پایدار درآمد و استفاده از حداکثر ظرفیت شبکه برق کشور مهیا شود.
در دیپلماسی برق هم صادرات برق و هم واردات این حامل انرژی را در دستور کار داریم که میزان حجم واردات و صادرات بسته به حداکثر شدن منافع ملی کشور در بازه‌های زمانی مختلف را مد نظر قرار می‌دهیم.
حرکت به سوی انعقاد قراردادهای راهبردی بلند مدت در بخش برق، یکی از محورهای دیپلماسی پویای منطقه‌ای دولت بوده که نتایج درخشانی را برای کشور به همراه داشته است. در همین راستا، اخیرا زمینه نخستین همکاری بلند مدت در بخش برق با کشور عراق مهیا شده و قرارداد مهم و راهبردی با این کشور امضا کرده‌ایم.
با توجه به خودکفایی ایران در دانش فنی ساخت نیروگاه، تاکنون ساخت 1950 مگاوات نیروگاه تولید برق توسط شرکت‌های ایرانی با سرمایه‌گذاری طرف عراقی اجرایی شده و همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان بخش خصوصی کشور نیز ساخت 1700 مگاوات نیروگاه را در این کشور در دست اجرا دارند.
با سرعت بخشیدن به توسعه ظرفیت نیروگاهی تلاش می‌کنیم، در گام اول انرژی مورد نیاز در کشور را تامین کرده و سپس زمینه گسترش همکاری‌های برقی با سایر کشورهای همسایه را مهیا کنیم".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала