ایران درگیر موج جدید کرونا

© Photo / IRNAکرونا در ایران
کرونا در ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 12.07.2022
Telegram
کارشناس: در ایران روند بیماری هنوز صعودی است. متاسفانه انتظار افزایش تعداد موارد بیماری و مرگ را در کشور داشتیم.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "ایسنا"، دکتر مسعود یونسیان، دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی ایران، مقابله با کووید۱۹ با بیان اینکه وارد یک موج جدید از کرونا شده‌ایم، اظهار داشت که متاسفانه پیش بینی می‌شود که در روزهای آینده باز هم افزایش موارد سرپایی، بستری و مرگ کرونایی را خواهیم داشت و مشخص هم نیست که چه زمانی به قله این موج برسیم.
وی در ادامه افزود: در بین همسایگان‌مان که آن‌ها هم روندشان صعودی بوده، خوشبختانه بحرین روندش کاملا نزولی شده و قله را پشت سر گذاشته است. قطر و امارات متحده عربی هم به حالت افقی روند بیماری رسیده و در حال نزول هستند. بنابراین این کشورها بدون اینکه به قله خیلی بزرگی برسند، روندشان سرازیر شد.
وضعیت بیماری در کشورهای همسایه حائز اهمیت است. احتمال زیادی وجود دارد که روند بیماری در کشور ما هم از این فرآیند تبعیت کند، اما مشروط به چند نکته است. اگرچه این روند در کشورمان صعودی است، اما این شیب صعود خوشبختانه خیلی کمتر از شیب پیک اُمیکرون و دلتاست. یکی از دلایل آن این است که موج‌های قبلی با یک واریانت جدید بودند، اما اکنون با یک ساب‌واریانت مواجهیم که می‌تواند شدت ابتلا و شدت عوارض را کمتر کند.
اینکه ممکن است وضعیت کرونا در کشور ما با کشورهای همسایه و با کشورهای دیگری در قاره آفریقا که آغاز سویه‌های BA۴ و BA۵ از آنجا بود و روندشان نزولی شد و کشورهای قاره آمریکا که افقی شده متفاوت باشد، ناشی از ملاحظاتی است که باید رعایت شوند که اگر این ملاحظات را رعایت نکنیم، ممکن است سرنوشت متفاوتی نسبت به این کشورها داشته باشیم.
واکسن ایرانی  کوو ایران برکت  - اسپوتنیک ایران, 1920, 30.06.2022
صادرات واکسن ایرانی کرونا به ونزوئلا
یکی از این موارد تعطیلی مدارس و دانشگاه‌هاست که منجر به امتزاج متفاوت جمعیتی می‌شوند. به این صورت که افراد در کافه‌ها، سینماها، فرهنگسراها وغیره جمع می‌شوند، مسافرت‌هایی که قطعا در تابستان انجام می‌شود. مردمی که طی سال‌های اخیر خسته شدند، ممکن است امسال استقبال بیشتری از مسافرت‌ کنند، آن هم بدون توجه به مسائل پیشگیرانه.
اینکه چه مقدار نکات بهداشتی را رعایت می‌کنیم، مهم است، تنوع زیادی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی وجود دارد؛ از رعایت بسیار خوب پروتکل‌های بهداشتی گرفته و حضور در فضاهای باز و با فاصله گرفته تا عدم رعایت پروتکل‌ها در فضاهای بسته و بدون توجه به فاصله‌گذاری متاسفانه برخی افراد تعمدا توصیه‌ها را به مسخره می‌گیرند.
ما وارد یک موج جدید شده‌ایم. حال برخی اسم این موج را موج هفتم می‌گذارند و برخی هم می‌گویند هر موج برای یک واریانت است و از آنجایی که ما در همان واریانت هستیم، وارد قله دوم موج ششم شده‌ایم. به هر حال ما وارد موج جدید شدیم، اما اینکه چه زمانی به قله می‌رسیم و این قله‌ چه ارتفاعی خواهد داشت، قابل پیش‌بینی نیست. زیرا به شدت تابع عواملی است که مطرح کردم.
می‌توان گفت که بر اساس آنچه که از همه جای دنیا دیده‌ایم، یا BA۵ در حال حاضر در کشور غالب است یا در آینده نزدیک غالب خواهد شد. در هفته گذشته ۵۴ درصد ویروس‌هایی که در دنیا سکوئنسینگ شده بودند، BA۵ بودند و ۸۳ کشور دنیا غلبه این ویروس را گزارش کرده بودند. بنابراین در کشور ما یا این سویه غالب است یا به زودی غالب خواهد شد. برداشت من این است که اگر BA۵ غالب نشده باشد، دلیلی برای افزایش موارد نداریم، اما منتظریم که نتایج دقیق‌تری از سوی وزارت بهداشت ارائه شود.
در کمیته ملی واکسیناسیون موضوع واکسیناسیون دز چهارم مطرح شد. در کمیته ملی واکسیناسیون مطرح شد که همه افراد بالای ۱۸ سال صرف نظر از اینکه چند دز واکسن دریافت کردند، اگر شش ماه از دز آخرشان گذشته، نوبت چهارم‌شان را دریافت کنند. برای افراد ۱۲ تا ۱۸ سال هم مطرح شد که در صورتیکه در گروه‌های پرخطر هستند، دز یادآور را دریافت کنند".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала