چین: از عضویت ایران در بریکس حمایت می‌ کنیم

© AP Photoچین: از عضویت ایران در بریکس حمایت می‌ کنیم
چین: از عضویت ایران در بریکس حمایت می‌ کنیم - اسپوتنیک ایران, 1920, 29.06.2022
Telegram
سخنگوی وزارت امورخارجه چین اظهار داشت، که چین از عضویت ایران در بریکس حمایت می کند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، ژائو لیجیان سخنگوی وزارت امورخارجه چین، با اشاره به ابراز تمایل ایران به عضویت در بریکس، اعلام کرد کشورش به عنوان رئیس دوره‌ ای بریکس در سال جاری، از روند افزایش عضو و گسترش همکاری های "بریکس پلاس" به شکل فعالانه حمایت می کند.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، نیز درخصوص تمایل جمهوری اسلامی ایران برای عضویت در بریکس، ایران را کشوری شایسته نامزدی این گروه دانسته و گفته است که عضویت تهران در بریکس، ارزشمند خواهد بود.
سید ابراهیم رئیسی روز جمعه گذشته در نشست ویدئو کنفرانسی سران کشورهای گروه بریکس پلاس که به میزبانی چین برگزار شد، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران، آمادگی دارد همه توانمندی‌ها و ظرفیت‌ های خود را، از جمله ذخایر کم‌نظیر انرژی، شبکه‌های حمل و نقل و ترانزیت کوتاه و ارزان، ثروتِ استثنایی نیروی انسانی آموزش‌ دیده و نیز دستاوردهای علمیِ چشمگیر، برای نیل به اهداف بریکس به اشتراک بگذارد و این موقعیت کم‌ نظیر جغرافیای سیاسی و اقتصادی، می‌تواند ایران را به شریکی پایدار و قابل اتکاء جهت اتصال بریکس به گلوگاه‌ های انرژی و بازارهای بزرگ جهانی مبدل کند.
جمهوری اسلامی ایران و آرژانتین خواستار عضویت در بریکس هستند که چین و روسیه در تازه ترین موضع گیری های رسمی، از تمایل عضویت هر دو کشور حمایت کرده اند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала