مقام ایرانی شرط بازگشت آمریکا به میز مذاکره برجامی را اعلام کرد

© Photo / IRNAمقام ایرانی شرط بازگشت آمریکا به میز مذاکره برجامی و مذاکره مستقیم را اعلام کرد
مقام ایرانی شرط بازگشت آمریکا به میز مذاکره برجامی و مذاکره مستقیم را اعلام کرد - اسپوتنیک ایران  , 1920, 29.06.2022
Telegram
ابوالفضل عمویی: مقامات آمریکایی در دوحه حضور دارند طبق اطلاعات ما آقای مالی از طرف آمریکا حضور دارد از طرف ایران هم آقای باقری اعزام شده است و واسطه ارسال پیام مذاکره آقای مورا است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از عصرایران، ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مورد امکان مذاکره مستقیم بین ایران و آمریکا گفت: مذاکره بین ایران و آمریکا مستقیم نیست و مذاکره بین ایران و آمریکا از طریق واسطه که شخص آقای مورا است انجام می شود.
وی در پاسخ به این سوال که در دوره قبلی مذاکرات در دولت روحانی پس از توافق گپ و گفت دوستانه بین مسئولان ایرانی و آمریکایی حاضر در مذاکرات شکل گرفت و ایا در این دوره و بعد از توافق امکان این گپ و گفت هست گفت: چارچوب مذاکرات فعلی روشن است دلیل اینکه با آمریکایی ها مذاکره مستقیم نداریم این است که آنها خلاف حقوق بین الملل و شورای امنیت سازمان ملل از توافق خارج شدند، این توافق را زیر پا گذاشتند و هنوز هم اقداماتی را برای بازگشت به توافق انجام ندادند در واقع موضوعی برای گفت وگو نیست چراکه آنها جزیی از این توافق نیستند و به همین دلیل است که با آنها گفت وگو نمی شود.
وی افزود: آمریکایی ها اگر توافق را بپذیرند و ‌تعهداتشان را انجام دهند مجددا به میز 5+1 برمی گردند و در این صورت است که می توانند مستقیما نظراتشان را با طرف ایرانی مطرح کنند.
عمویی در پاسخ به این سوال که آیا بعد از این مرحله امکان گفت وگوی دو طرف هست گفت: فعلا موضوع مذاکرات ما در وین و بعد از آن در دوحه فقط احیای برجام است و هنوز در مورد آن مرحله یعنی گفت وگوهای دوطرفه صحبتی مطرح نیست .
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала