جزئیاتی از مالیات اجاره مسکن در ایران

© Sputnik / Arina Topolevaجزئیاتی از مالیات اجاره مسکن در ایران
جزئیاتی از مالیات اجاره مسکن در ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 26.06.2022
Telegram
صاحبان درآمد املاک اجاری باید تا پایان تیرماه اظهارنامه درآمد املاک اجاری عملکرد سال ۱۴۰۰ را ارائه کنند که ۷۵ درصد درآمد اجاره املاک مشمول مالیات بوده و ۲۵ درصد آن معاف از مالیات است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا, براساس اعلام سازمان امور مالیاتی در ایران، کلیه اشخاصی که ملک یا املاک خود را به اجاره واگذار کرده‌اند و درآمدی از آن دارند، مشمول مالیات بوده و موظف‌اند تا پایان تیرماه سال جاری به سامانه my.tax.gov.ir مراجعه و نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیات بردرآمد اجاره املاک عملکرد سال ۱۴۰۰ خود اقدام کنند.
هر مؤدی مشمول، در اظهارنامه الکترونیکی مالیات بردرآمد اجاره املاک باید به ازای تمام املاک مورد اجاره در کل کشور یک اظهارنامه ارائه کند.
در نوع مالیات بر اجاره املاک، دو نوع محاسبه مالیات دست اول و دست دوم وجود دارد و تفاوت این دو محاسبه در آن است که ماخذ مالیات بر اجاره دست اول ۷۵ درصد اجاره بهای سالیانه بوده، در حالیکه این ماخذ برای اجاره دست دوم توسط مستاجر، تفاوت اجاره بهای پرداختی توسط او به مالک و اجاره بهای دریافتی توسط او از مستاجر دوم است.
نرخ مالیات بر درآمد اجاره ملک در سال ۱۴۰۰ نیز به شرح زیر است:
درصد مالیات
درآمد سالیانه مشمول مالیات
تا ۵۰ میلیون تومان: 15 درصد
۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان: 20 درصد
بیشتر از ۱۰۰ میلیون تومان: 25 درصد
بام تهران  Иран вид на город Тегеран - اسپوتنیک ایران, 1920, 10.06.2022
ثبت رکورد جدید در بازار مسکن تهران +عکس
طبق این گزارش، برخی از املاک از مالیات بر درآمد اجاره معاف هستند که موارد آن‌ها به شرح زیر ذکر شده است:
۱.املاکی که مورد سکونت پدر یا مادر یا همسر یا فرزند یا اجداد یا افراد تحت تکفل مالک است.
۲.املاک مورد اجاره، درتهران تا ۱۵۰ متر مربع و در سایر نقاط تا ۲۰۰ مترمربع.
۳.مالکان مجتمع‌های مسکونی دارای بیش از سه واحد استیجاری که با رعایت الگوی مصرف مسکن بنا به اعلام وزارت مسکن و شهرسازی ساخته شده یا می‌شوند در طول مدت اجاره از ۱۰۰ درصد مالیات بر درآمد املاک اجاری معاف است.
۴.اگر شخص مالک هیچ درآمدی به غیر از اجاره ملک خود ندارد تا میزان معافیت مالیاتی که هر ساله اعلام می‌شود از پرداخت مالیات معاف است که سقف و کف معافیت مالیاتی توسط سازمان امور مالیاتی اعلام می‌شود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала