ابتلای یک میلیارد نفر در جهان به اختلالات روان +عکس

© Fotolia / Viacheslav Iakobchukافزایش اختلالات روانی در دوره همه گیری کرونا
افزایش اختلالات روانی در دوره همه گیری کرونا - اسپوتنیک ایران, 1920, 19.06.2022
Telegram
اختلالات شایع روان از قبیل افسردگی و اضطراب بیش از ۲۵ درصد افزایش داشته است.
به گزارش اسپوتنیک، جدیدترین بررسی‌های سازمان جهانی بهداشت حاکی از آن است که نزدیک به یک میلیارد نفر از مردم جهان از شکلی از اختلالات روان رنج می‌برند. این سازمان اعلام کرد که در سال نخست همه گیری کووید-۱۹، میزان ابتلا به اختلالات شایع روان از قبیل افسردگی و اضطراب بیش از ۲۵ درصد افزایش داشته است.
"تدروس آدهانوم"، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت گفت: "تمامی افراد به گونه‌ای با بیماران مبتلا به اختلالات روان مواجه هستند. برخورداری از سلامت روان به مفهوم سلامت جسم است. ارتباط بین سلامت روان و سلامت عمومی، حقوق بشر و توسعه اجتماعی-اقتصادی به این معناست که تغییر سیاست و عملکرد در سلامت روان می‌تواند مزایای واقعی و اساسی برای افراد، جوامع و کشورها به همراه داشته باشد. سرمایه‌گذاری روی سلامت روان، سرمایه‌گذاری برای برخورداری از زندگی و آینده بهتر برای همه است.
در گزارش این سازمان همچنین آمده است: حتی پیش از آغاز همه گیری کووید-۱۹ تنها تعداد محدودی از افراد که به کمک نیاز داشتند به درمان‌های موثر و با کیفیت دسترسی داشتند. به طور مثال، بیش از ۷۰ درصد از افراد مبتلا به روان پریشی در جهان از دریافت کمک محروم بوده‌اند.
شکاف میان کشورهای فقیر و غنی تاکید کننده دسترسی نابرابر به خدمات سلامت روان است چرا که در کشورهایی با میزان درآمد بالا از هر ۱۰ بیمار مبتلا به روان پریشی هفت نفر تحت درمان قرار دارد در حالی که این آمار در کشورهای ضعیف تنها ۱۲ درصد است. این وضعیت در مورد بیماری افسردگی شدیدتر است چرا که شکاف دسترسی به خدمات مراقبتی در تمامی کشورها از جمله کشورهای با میزان درآمد بالا نیز زیاد است و تنها یک سوم افرادی که از افسردگی رنج می‌برند، خدمات مراقبت روان را دریافت می‌کنند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала