تصویب طرح اصلاح و تکمیل سیاست‌ های سنجش و پذیرش در دانشگاه‌ های ایران

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / تصویب طرح اصلاح و تکمیل سیاست‌ های سنجش و پذیرش در دانشگاه‌ های ایران
تصویب طرح اصلاح و تکمیل سیاست‌ های سنجش و پذیرش در دانشگاه‌ های ایران - اسپوتنیک ایران  , 1920, 07.06.2022
اشتراک
اعضای شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی ایران، پس از چندین جلسه بررسی، طرح اصلاح و تکمیل سیاست‌ های سنجش و پذیرش دانش‌ آموزان برای ورود به دانشگاه را به تصویب نهایی رساندند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، در جلسه امروز سه‌ شنبه شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی به ریاست سید ابراهیم رئیسی، سیاست‌ های آموزشی و نیز سنجش و پذیرش، با هدف تامین عدالت آموزشی در راستای ایجاد فرصت برابر برای دانش‌ آموزان مناطق محروم در ورود به دانشگاه و به ویژه رشته‌ های پرطرفدار دانشگاهی بررسی و به تصویب نهایی رسید.
همچنین اعضای شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی در ادامه مباحث خود برای اصلاح شیوه سنجش و پذیرش دانش‌ آموزان در ورود به دانشگاه، به منظور کاهش فشار روانی ناشی از تعیین تکلیف ۱۲ سال تحصیل آنان در آزمون ۴ ساعته کنکور، سهم کنکور از سنجش توان علمی دانش‌ آموزان را از ۱۰۰ درصد به ۴۰ درصد کاهش دادند. بر این اساس ۶۰ درصد سهم سنجش توان علمی دانش‌ آموزان نیز بر اساس سوابق تحصیلی سه سال آخر دبیرستان آنان تعیین می‌شود.
سیاست‌های جدید به تدریج و در مدت ۴ سال عملیاتی خواهد شد به این نحو که در سال‌های ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ فقط نتایج تحصیلی سال دوازدهم دانش‌ آموزان، در سال ۱۴۰۴ نتایج تحصیلی سال‌ های یازدهم و دوازدهم و در سال ۱۴۰۵ نتایج تحصیلی و معدل سال‌ های دهم تا دوازدهم تعیین کننده سهم ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی در سنجش و پذیرش دانش‌ آموزان در دانشگاه‌ خواهد بود.
بر این اساس کنکور سالی ۲ بار و تنها از دروس تخصصی هر رشته برگزار خواهد شد و سهمی ۴۰ درصدی در سنجش توان علمی داوطلبان ورود به دانشگاه دارد.
همچنین دانش‌ آموزان مجاز خواهند بود برای بهبود معدل و سوابق تحصیلی خود، تا ۱۰ بار در امتحانات سال‌ های دهم، یازدهم و دوازدهم دبیرستان شرکت کنند.
گفته شده، که جزئیات دقیق سیاست‌ های جدید سنجش و پذیرش دانشجو متعاقبا از سوی دبیرخانه شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی، سازمان سنجش و وزارت آموزش و پرورش اعلام خواهد شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала